V Temelíně proběhlo jedno z nejkratších cvičení

V Temelíně proběhlo jedno z nejkratších cvičení

Jedno z nejkratších cvičení proběhlo dnes dopoledne v elektrárně Temelín. Podle scénáře došlo ke srážce bagru a vozidla vezoucího čerstvé jaderné palivo. To byla také jediná vážná zápletka dvouhodinového cvičení.

Právě řešení málo závažných, ale naopak pravděpodobnějších, událostí, doplnili energetici do letošního plánu havarijních cvičení. „I na tyto situace musíme mít nacvičeny profesionální reakce. Minulost ukázala, že závažným událostem mnohdy předcházely méně významné chyby. Smyslem těchto jednoduchých tréninků je kvalitně a rychle situaci vyřešit a zabránit dalšímu rozvoji,“ uvedla ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová.

Do cvičení se zapojilo osm členů havarijního štábu, desítka hasičů a několik pracovníků temelínské ochranky. Nejvíce práce pak měla speciální havarijní skupina pro přepravu jaderného materiálu. Jejich úkolem bylo zjistit radiační situaci kolem kontejneru s čerstvým palivem a následně místo zajistit. Vzhledem k tomu, že radioaktivita čerstvého paliva je velmi nízká, lehce nad úrovní přírodního pozadí, byl zakázaný prostor v těsné blízkosti vozidla. Šlo hlavně o preventivní opatření, běžně se totiž pracovníci při kontrolách mohou v rukavicích čerstvého jaderného paliva dotýkat.

Pro Temelín to bylo letos čtvrté z plánovaných deseti cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických nehod je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí. Cvičí se i ochrana proti teroristickému útoku. Například loni si čtyři dny armáda zkoušela chránit Temelín proti teroristickému útoku ze vzduchu.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.