V Temelíně bude maturitu skládat osm desítek středoškoláků

V Temelíně bude maturitu skládat osm desítek středoškoláků

Tři dny stráví v největší české elektrárně. Prohlédnou si strojovnu, havarijní středisko nebo simulátor blokové dozorny. Osobně se setkají s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. To jsou jenom příklady z programu, který čeká na účastníky letošní Jaderné maturity v elektrárně Temelín.

Stejně jako loni proběhne Jaderná maturita ve dvou kolech, v dubnu a květnu. První začíná tuto středu a přihlášeno je 36 studentů z jedenácti středních škol z celé republiky. Na studenty čeká hned devět přednášek, vedle toho navštíví strojovnu, simulátor blokové dozorny nebo havarijní středisko. V pátek pak jejich znalosti prověří závěrečný test. Úspěšní absolventi si z Temelína odnesou speciální maturitní vysvědčení – Jadernou maturitu. Ještě předtím budou besedovat s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

Jadernou maturitou stáže studentů v elektrárně Temelín nekončí. V dubnu na Temelín přijedou tři desítky vysokoškoláků z ČVUT a Západočeské univerzity. „Stejný počet studentů přivítáme ještě v červnu. Půjde o úzce specializovanou skupinu, které představíme nedestruktivní kontroly důležitého zařízení,“ uvedl Pavel Šimák, náborový expert Skupiny ČEZ.

V polovině srpna stráví dva týdny v Temelíně téměř čtyřicet vysokoškoláků v rámci Letní univerzity. Ročně náborovými programy společnosti ČEZ jenom pro Temelín projde několik stovek studentů.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.