V pátek večer bude plánovaně odstaven pro výměnu paliva druhý temelínský blok

V pátek večer bude plánovaně odstaven pro výměnu paliva druhý temelínský blok

Z nového centra budou temelínští odborníci řídit plánovanou odstávku druhého bloku. Ta začne v pátek 19.5.2017 večer a ČEZ ji plánuje na necelé tři měsíce. Během odstávky energetici vymění čtvrtinu paliva, zmodernizují kompenzátor objemu, provedou kontrolu bezpečnostních systémů nebo důležitou zkoušku těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Celkově bude mít odstávka přes 10 tisíc činností.

S novým řídícím centrem vstoupí technici elektrárny Temelín do odstávky druhého bloku. Na ploše 500 metrů čtverečních bude sedět čtyřicítka odborníků z elektrárny i od dodavatelů. Odděleni budou pouze přibližně metr vysokými zástěnami. „Půjde o takový „řídící mozek“ odstávky. K jeho využití nás inspirovala americká elektrárna Sequoyah. Loni jsme z centra s úspěchem řídili část prací, letos už zde odřídíme celou odstávku,“ vysvětlil význam centra Bohdan Zronek, ředitel elektrárny Temelín.

K tradičním pracím odstávky patří výměna čtvrtiny paliva. Tentokrát energetici vymění přesně 43 palivových souborů. Kontrolou projdou bezpečnostní systémy, turbína a další zařízení.

Naopak poprvé od začátku provozu proběhne rozsáhlá modernizace kompenzátoru objemu. Ta spočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů. Součástí harmonogramu odstávky je i důležitá zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Na každém bloku se provádí jednou za čtyři roky, během ní se do ochranné budovy přivede přes 40 tun vzduchu.

I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí, kteří během necelých tří měsíců budou realizovat přes deset tisíc činností. Začátek odstávky prvního bloku naplánoval ČEZ na 30. prosince a i v tomto případě má trvat necelé tři měsíce.

Od začátku roku vyrobil Temelín 7 128 411 MWh elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na deset měsíců.