V Olešníku vyroste nový dům pro seniory

V Olešníku vyroste nový dům pro seniory

V Olešníku na Českobudějovicku vyroste do konce příštího roku nový dům pro seniory. Moderní bezbariérové bydlení pro jednotlivce i celé páry vznikne přestavbou a rekonstrukcí zhruba tři roky nevyužívaného objektu, který obec odkoupila za 2,9 miliónu korun od místního zemědělského družstva. Na nákup využili Olešničtí příspěvek od Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ ve výši jednoho miliónu korun. Zbývající část kupní ceny uhradila obec z vlastních zdrojů.

„V současné době jsme ve fázi přípravy projektové dokumentace. Předpokládáme, že pokud vše půjde podle našich představ a podaří se nám získat dotace, zahájili bychom stavební práce zhruba na jaře příštího roku s tím, že do podzimu by mělo být hotovo,“ uvedl starosta Olešníku Jaroslav Pavlica.

V budově, která přímo navazuje na stávající objekt obecního úřadu a základní školu v úplném centru obce, by po modernizaci mělo vzniknout celkem dvanáct bytů pro jednotlivce či dvojice. Celková kapacita je tak variabilně plánována na 12 až 24 obyvatel. „V praxi se tak bude počet uživatelů seniorského domu pohybovat někde v tomto rozmezí,“ poznamenal starosta.

Dům pro seniory je zřejmě poslední „vymožeností“, kterou Olešník dosud nedisponuje. Obec má vlastní mateřskou školu, základní školu, rozšířenou a nově zmodernizovanou požární zbrojnici, víceúčelový sportovní areál, letní plovárnu, dětské hřiště i kulturní dům. Vše nové nebo zrekonstruované. Včetně veřejného osvětlení, chodníků a silnic.

„Naší výhodou je blízkost Jaderné elektrárny Temelín, protože prakticky na všech zmíněných investičních akcích se Skupina ČEZ významně spolupodílela. To nemůžeme opominout, stejně jako podporu sportovních, kulturních a společenských akcí v rámci projektu Oranžového roku v okolí elektrárny,“ zdůraznil Pavlica.

Obec Olešník, která leží asi devatenáct kilometrů severozápadně od Českých Budějovic, má zhruba 800 obyvatel. K centrální obci patří ještě dvě místní části, Chlumec a Nová Ves.