Temelínskou dvojku čeká plánovaná výměna paliva

Temelínskou dvojku čeká plánovaná výměna paliva

Výměna paliva, kontrola ochranné budovy kolem reaktoru nebo ověření stavu chladicích věží. To jsou jen příklady hlavních činností, které v elektrárně Temelín provedou během plánované odstávky druhého bloku. Elektřinu přestane temelínská dvojka vyrábět v pátek 3. června 2016 v 21 hodin.

Výkon druhého bloku začne provozní personál snižovat v pátek odpoledne. Od 16 hodin pak bude blok provozován na zhruba na polovičním výkonu. „Pět hodin budeme zkoušet provoz na výkonu 500 MW a ověřovat tak regulační možnosti bloku pro udržení stability přenosové soustavy. Přitom musíme dodržet všechny technické a bezpečnostní požadavky,“popisuje Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

V sobotu se pak naplno rozjedou odstávkové práce. Klíčová je výměna přibližně čtvrtiny paliva. Kvůli kontrole se z reaktoru bude vyvážet všech 163 palivových souborů. Třicet šest z nich se do reaktoru vracet nebude a budou nahrazeny čerstvým palivem.

Podrobnou kontrolou projde i ochranná budova kolem reaktoru (tzv. kontejnment). Kontrola bude spočívat v ověření stavu všech 132 ocelových lan, které stavební konstrukci kontejnmentu vyztužují. Ty jsou běžně předepjaty silou 1000 tun. U čtvrtiny z nich dojde k výměně zařízení, které měří jejich předpětí.

Pozornost techniků bude zaměřena i na temelínské dominanty. Konkrétně se bude ověřovat stav věže číslo tři. Tyto kontroly se na každé věži dělají jednou za osm let. Vizuálně se kontroluje povrch a odebírají se vzorky pláště.

K důležitým činnostem budou patřit kontrola tlakové nádoby reaktoru i celého primárního okruhu, kontroly bezpečnostních systémů, svarů nebo vyvezení tří kontejnerů s použitým palivem a jejich umístění do skladu v areálu elektrárny.

Celkově harmonogram odstávky zahrnuje přibližně dvanáct tisíc činností. Na jejich zajištění se bude podílet přibližně 700 pracovníků z šesti desítek dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ. Na prvním bloku začne odstávka 5. srpna.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.