Temelín zastavil najíždění druhého bloku

Temelín zastavil najíždění druhého bloku

Temelín zastavil najíždění druhého bloku. Důvodem je revize systému těsnění ložiskových stojanů turbíny. Aktuálně se turbína vychlazuje, což potrvá do konce týdne. Teprve poté může začít oprava. Délka odstávky je předběžně stanovena na necelé dva týdny.

Počítáme například s kontrolou olejových vložek. Ty zabraňují úniku oleje z ložisek turbíny. Jejich nastavení je záležitostí setin milimetrů. Musí být dostatečně blízko k rotoru, aby nedošlo k úniku oleje, na druhou stranu musí mít vůli od rotoru, aby nedocházelo ke kontaktu. Nové olejové vložky dodavatel do zařízení namontoval během plánované odstávky pro výměnu paliva.

Způsob opravy bude stanoven až po otevření zařízení. Od něj se bude odvíjet i délka odstávky. Dva týdny je zatím předběžný odhad.

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Aktuálně běží 13. den odstávky. Z reaktoru je vyvezeno palivo a připravuje se plnění kontejnerů použitým palivem. Vedle toho běží kontroly turbíny a bezpečnostních systémů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliard kilowatthodin elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.