Temelín omládl o pět let

Temelín omládl o pět let

Ze 44 na 39 let se dočasně snížil věkový průměr lidí v Jaderné elektrárně Temelín. Fungoval zde totiž příměstský tábor pro děti od čtyř let a zároveň probíhala Letní univerzita pro vysokoškolské studenty.

Temelín, který je v provozu od roku 2000, patří v mezinárodním srovnání mezi mladší elektrárny. A platí to i o zaměstnancích, jejichž věkový průměr je 44 let. V průběhu srpna ale elektrárna díky dětem a studentům ještě výrazně omládla.

Šedesáti dětem z příměstského tábora je mezi čtyřmi až dvanácti lety. Vybraným studentům technických vysokých škol těsně nad dvacet, takže mladých lidí tady bylo opravdu hodně,“ konstatoval na závěr Letní univerzity vedoucí útvaru komunikace Petr Šuleř.

Zatímco menší děti se nejblíže k reaktorům podívaly na simulátoru a ve společné jídelně, studenti Letní univerzity prozkoumávali primární okruh osobně. „O snížení věkového průměru samozřejmě nešlo, obě akce mají jiný smysl, ale jsme hrdí na to, že umíme s mladými lidmi pracovat. Ve výsledku je to výhoda pro všechny,“ odůvodnil práci s dětmi a studenty ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Věkový průměr pracovníků v jihočeské jaderné elektrárně je přibližně o rok a půl vyšší než u všech zaměstnanců v České republice. Je to ale dáno především tím, že více než polovina z nich má za sebou vysokoškolské vzdělání a další navazující kurzy a tréninky. V mezinárodním oborovém srovnání proto naopak Temelín patří mezi relativně „mladé“ jaderné elektrárny.  Právě k otestování případných uchazečů o kvalifikované pozice částečně slouží i v pátek ukončená Letní univerzita.

Králem Letní univerzity se stal Martin Sedlák z brněnského Vysokého učení technického

Maximální účast na přednáškách, seminářích i prohlídkách provozu. To vše má za sebou nový král temelínské Letní univerzity. Poslední překážku ve formě náročného testu překonal dnes. „Byly to super dva týdny a tohle je krásné zakončení,“ řekl nejlepší ze všech testovaných Martin Sedlák

Gratulovala mu přitom osobně předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Jsem ráda, že zájem o jádro neklesá. A ještě raději jsem, že výsledky Letní univerzity ukazují, že se od dob mého studia nezměnila ani kvalita výuky ani studentský život,“ zhodnotila vzdělávací akci Dana Drábová.