Temelín najel na maximální letní provoz

Temelín najel na maximální letní provoz

Kvůli horku jihočeská jaderná elektrárna připojila k jednomu výrobnímu bloku hned čtyři věže. Díky tomu získají energetici navíc stejné množství elektřiny, jako vyprodukuje například velká fotovoltaická elektrárna. Dočasné opatření ale platí jen během odstávek.

Při pohledu na čtveřici obřích chladicích věží jihočeské jaderné elektrárny se zdánlivě nic mimořádného neděje. Nad všemi se vznáší oblak bílé vodní páry, tak, jako po většinu roku. A to i navzdory faktu, že druhý výrobní blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva.  Právě toho totiž vyžili v mimořádně teplém počasí operátoři elektrárny, kteří si jeho věže „vypůjčili“ kvůli lepšímu chlazení fungující výrobní jednotky.

Je pravda, že jaderné elektrárny vyrábí stále, bez ohledu na počasí, nebo roční dobu. Vnější teplota ale naši produkci přeci jen trochu ovlivňuje. Díky připojení dalších věží lépe chladíme vodu, která proudí z věží do kondenzátorů, a nepatrně zvyšujeme účinnost turbosoustrojí. A i když jde jen o procenta či jejich desetiny, stále jsou to megawatty,“ vysvětluje šéf provozu temelínské elektrárny Ondřej Češka.

Nominální výkon každého z temelínských bloků je po modernizaci turbosoustrojí 1080 megawatt elektrických. V závislosti na teplotě vzduchu a počtu připojených věží se ale jejich skutečná výroba pohybuje od 1060 MWe do 1100 MWe. I když jde o zdánlivě malý rozdíl, v případě největšího českého zdroje představuje například celý výkon velké vodní elektrárny Kamýk.

Zapojením dalších dvou chladících věží zefektivňujeme provoz. Každou hodinu díky tomu vyrábíme přibližně o 10 megawatt elektřiny navíc,“ upřesňuje vedoucí ekonomie provozu temelínské elektrárny Marek Ledvina. Tento nárůst je přitom srovnatelný s výkonem například velké fotovoltaické elektrárny. Takto navíc získaná elektřina by pokryla roční spotřebu několika set českých domácností.

Temelín využívá všechny čtyři chladicí věže pro druhý blok od středy večer. Výkon jeho prvního bloku aktuálně ovlivňuje kromě zapojení dalších věží i takzvaný výkonový efekt, kdy se energetici snaží maximálně využít palivo.   Do obvyklého stavu, kdy jsou ke každé výrobní jednotce připojeny dvě věže, se Temelín vrátí po skončení odstávek nutných pro výměnu paliva.

Chladicí věže elektrárny Temelín jsou největší v České republice. Na výšku měří každá z nich 155 metrů, dohromady mají objem přes čtyři miliony metrů kubických vzduchu a dovnitř by se vešlo osm fotbalových hřišť. Jsou vidět z dálky přes čtyřicet kilometrů, a kdyby se rozvinuly jejich pláště, dohromady by zabraly zhruba 324 000 metrů čtverečních.