Temelín letos čeká deset cvičení, trénovat bude i ochranka

Temelín letos čeká deset cvičení, trénovat bude i ochranka

Hned deset cvičení, z toho čtyři tajná a další dva nácviky zaměřené na ochranu elektrárny, prověří letos havarijní připravenost a ostrahu Jaderné elektrárny Temelín. První z nich se uskutečnilo poslední březnový den a osmnáctka členů havarijního štábu řešila jednu z nejhorších možných havárií spojenou s únikem radioaktivních látek do okolí.

Šlo o štábní cvičení, do kterého se zapojil pouze havarijní štáb elektrárny. Sirény se nespouštěly, ani zaměstnanci nebyli evakuováni. Smyslem bylo, aby si členové havarijního štábu procvičili své úkoly, které by při podobné situaci museli řešit.

Proti loňskému roku navýšili v Temelíně především počet tajných cvičení. Cvičení s utajeným scénářem i termínem mělo premiéru loni v březnu. Letos čeká na každou ze čtyř havarijních směn.

Vedle toho proběhnou dva nácviky zaměřené na ochranu jaderné elektrárny. „Současná situace v Evropě jasně ukazuje, že na ochranu je potřeba klást větší důraz než kdykoli předtím. Systém ochrany jaderných elektráren zahrnuje řadu bariér, fyzických i organizačních, a vstupuje do něj hned několik subjektů. A je důležité, aby navzájem uměly spolupracovat,“ uvedla Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ s tím, že termín, obsah a průběh cvičení spadají do utajovaného režimu.

Jedním z opatření, které elektrárna po Fukušimě v havarijní připravenosti zavedla, bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobek. „V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí,“ poznamenal Ivo Novotný, manažer útvaru Požární ochrana a havarijní připravenost. Cvičí se i ochrana proti teroristickému útoku. Například loni si čtyři dny armáda zkoušela chránit Temelín proti teroristickému útoku ze vzduchu.

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.