Temelín dokončil zavážení paliva

Temelín dokončil zavážení paliva

Jaderná elektrárna Temelín dokončila 18.8.2016 zavážení paliva do reaktoru druhého bloku. Postupně tak ukončuje plánovanou odstávku, která je spojena s řadou kontrol a testů. Letos byla podle energetiků mimořádně náročná.

163 palivových souborů je zavezeno do aktivní zóny reaktoru a technici v těchto dnech dokončují zpětnou montáž primárního okruhu elektrárny. Vyhráno ale ještě definitivně nemají. „Čekají nás ještě závěrečné kontroly a zkoušky, které zaberou určitý čas. Ale hlavní část prací je opravdu za námi,“ říká ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Letošní odstávku ovlivnily dodatečné kontroly nízkotlakých dílů turbosoustrojí a dalšího zařízení. Přestože Temelín pro nedestruktivní kontroly důležitých svarů využívá jiné metody, i zde experti, proti původnímu plánu, překontrolovali o téměř 2000 svarů prověřovaných rentgeny navíc „Prioritou je vždy bezpečnost, tedy jistota a znalost stavu technologie. Čas pro dodatečné kontroly jsme současně využili k tomu, že jsme si nadpracovali některé činnosti pro další odstávky. Ty by tak mohly být příští rok o to kratší,“ vysvětlil Zronek.

Nyní čekají primární i sekundární okruh především tlakové zkoušky. Na základě jejich výsledků může společnost ČEZ požádat jaderný dozor o povolení ke startu reaktoru.  Celkem Temelín vyměnil při letošní odstávce 36 palivových souborů. Každý měří přes 4,5 m a váží 750 kg. Naplněný reaktor tak obsahuje 86 tun paliva, které zůstává v aktivní zóně obvykle čtyři roky.

Zaměstnance i dodavatele ale odpočinek nečeká. Už za týden začne plánovaná odstávka prvního výrobního bloku Temelína spojená opět s výměnou čtvrtiny paliva a řadou kontrol.

Čerenkovovo záření

Na přiložených fotografiích je zachycen jeden z fyzikálních jevů, pozorovatelných právě při výměně uranového paliva v reaktoru. Nabité částice se pohybují ve vodě rychleji než je fázová rychlost světla pro toto prostředí, a zanechávají za sebou fotony s velmi malou energií. Voda tak kolem paliva typicky modře září. 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším elektrickým zdrojem v České republice. Svou bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.