Temelín bude cvičit a přitom spustí sirény

Temelín bude cvičit a přitom spustí sirény

Nepřerušovaný tón v délce 140 vteřin se ve čtvrtek 29. září 2016 ráno rozezní v areálu elektrárny. Varovná siréna zahájí dvoudenní cvičení zaměřené na činnost havarijního štábu a mobilní monitorovací skupiny. S výjimkou sirén se cvičení okolí prakticky nedotkne.

Sirény budou v Temelíně spuštěny hned dvakrát. Poprvé půjde o areálové sirény a následně proběhne varování i v závodním rozhlase. „Právě areálová výstraha je zvukově hodně výrazná. I proto jsme raději s předstihem informovali starosty okolních obcí,“ uvedl Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Kromě sirény nebude mít čtvrteční cvičení žádný vliv na okolí elektrárny. Veškeré dění bude probíhat uvnitř temelínského areálu, z krizových štábů se zapojí jen Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Sama elektrárna zohledňuje i probíhající odstávky. „Určitě se zapojí havarijní štáb a ukryti budou pracovníci pouze z vybraných budov. Cvičení se tak nebude týkat lidí, kteří podílejí na zajištění odstávkových prací,“ poznamenal Sviták.

V pátek bude dvoučlenná skupina pracovníků provádět na vybraných místech v okolí elektrárny odběr vzorků. „Aby nevyděsili někoho v okolí, tak nebudou používat ochranné obleky, budou pouze v běžném pracovním oblečení,“ dodal Sviták. Jinak se cvičení ani v pátek okolí elektrárny nedotkne.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.