Telefon, který umí zachránit život

Telefon, který umí zachránit život

Vypadá o dost starší než moderní chytré mobily. K internetu se nepřipojí. Fotografie nepořídí. Může však zachránit lidský život. To je také hlavní důvod, proč ČEZ pořídil pro pracovníky čerpací stanice Hněvkovice speciální přenosné telefony.

K řízení čerpací stanice Hněvkovice stačí jeden člověk. Během osmihodinové směny obsluhuje velín a fyzicky kontroluje zařízení. V kontaktu s okolím je pouze přes email a pevnou linku. Mobilní síť v areálu stanice má špatný signál. Pokud by pracovník omdlel, může zůstat v bezvědomí i celé hodiny. „To byl také důvod pořízení speciálního telefonu. Ten vedle klasického telefonování sleduje i pohyb svého držitele. V případě potíží vysílá se varovný signál na dvě místa v Jaderné elektrárně Temelín,“ popisuje funkci Marek Sviták, tiskový mluvčí elektrárny Temelín. Pracovníci musí novinku nosit ve svislé poloze. Svisle ho mají umístěn i na stole. Náklon automaticky spouští dvacetivteřinový interval, po kterém se odesílá varovný signál. „Může se stát, že se telefon dostane mimo svislou polohu. V takovém případě má pracovník možnost odeslání varovného signálu vyrušit,“ doplnil Sviták. Operátoři čerpací stanice Hněvkovice mají k dispozici dva telefony. Jeden nosí neustále u sebe, druhý slouží jako záloha, případně pro pracovníky zajišťující údržbu čerpačky. Podobným zařízením jsou vybaveni například i zaměstnanci vodní elektrárny Lipno.

Pořízení telefonu nebylo pouze o jeho nákupu. Bylo nutné vytvořit speciální telekomunikační síť. Ta vedle nové ústředny obsahuje i 14 základnových stanic, které zajišťují komunikaci a monitorují polohu telefonu. Telefon se vždy spojuje se stanicí s nejsilnějším signálem. Celá investice vyšla ČEZ na necelé dva milióny korun. „Od doby, co telefon používáme, jsme flexibilnější. Bylo potřeba si zvyknout na správnou polohu, aby nedošlo k neúmyslnému odeslání varovného signálu,“ říká Jiří Janoušek, jeden z šesti pracovníků, kteří se o provoz čerpací stanici v osmihodinových směnách starají.

Čerpací stanice Hněvkovice je pro elektrárnu Temelín velmi důležitá. Prostřednictvím dvou šestikilometrových potrubí zajišťuje nepřetržité dodávky vltavské vody pro elektrárnu Temelín. V Temelíně je voda shromažďována ve vodojemu o objemu 30 tisíc m3, odkud je po úpravě rozváděna do jednotlivých částí elektrárny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.