Tahouny letošního Týnfestu budou SDI a Temelín

Tahouny letošního Týnfestu budou SDI a Temelín

Svátek všech fanoušků „ostré“ rockové muziky se blíží. Už v sobotu 19. prosince je totiž v prostorách vltavotýnské Sokolovny čeká pravý metalový ráj. Na dvou pódiích se zde představí celkem deset kapel. Generálním partnerem projektu je Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ.

„Převratnou novinkou letošního Týnfestu je díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ účast hlavní hvězdy festivalu, německé megalegendy SDI,“ uvedl produkční Týnfestu, Filip Valtr z občanského sdružení Activ.

Tradice hudebního festivalu Týnfest se začala psát v roce 2008. První tři letní ročníky se odehrály na otáčivém hledišti v Bedřichových sadech, čtvrtý se konal v roce 2011 v Albrechticich nad Vltavou, přičemž současně vznikla zimní verze Týnfestu ve vltavotýnské Sokolovně. Od té doby se zde koná pravidelně v prosinci.

„Týnfest je unikátní mimo jiné tím, že jsou zde vždy silně zastoupeni v účinkujících skupinách muzikanti z Vltavotýnska. Současně zde máme i kapely, které se znovu probouzejí. Příkladem může být SDI, ale také třeba místní Morax, jehož návrat po letech na pódia se odehrál právě u nás,“ doplnil Valtr.

Už téměř legendární vltavotýnské thrashmetalové uskupení Morax se v podstatě dalo znovu dohromady právě jen kvůli loňskému festivalu ČEZ Týnfest 2014.

„Základna mladých muzikantů v Týně je velmi bohatá. Díky dlouhodobé spolupráci s Jadernou elektrárnou Temelín jim můžeme poskytnout alespoň určitý prostor k veřejné prezentaci a současně rozšířit kulturní nabídku města,“ konstatoval starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Velká stage letošního Týnfestu bude stejně jako vloni umístěna ve velkém sále Městského kulturního domu Sokolovna. Druhá, menší pak v prostorách Music clubu jako při své loňské premiéře, přičemž ozdobou hlavního pódia budou už zmínění SDI.

Historie této kapely se začala psát v roce 1984. Po pěti letech působení ovšem skupina utichla. A to na hodně dlouho. Na evropská pódia se toto uskupení totiž vrátilo až v loňském roce. Týn nad Vltavou tak bude teprve jednou ze tří jejích letošních zastávek v České republice.

„SDI se přece jen teprve rozjíždí, ale jejich koncerty po celé Evropě naznačují, že se ještě pořád jedná o ticho před bouří, a jsme proto velice vděčni, že se nám podařilo tuto metalovou štiku ulovit včas. Do budoucna to určitě bude čím dál těžší,“ poznamenal Valtr.