Školáci v Dřítni mají nové počítače

Školáci v Dřítni mají nové počítače

Školní časopis včetně jeho bulvární rubriky vzniká na Základní škole v Dřítni na zbrusu nových počítačích. Jde ale jen o vrchol ledovce. Zvlášť starší žáci na nich zvládají i základní grafické programy, nebo jednodušší programování. S vybavením nové počítačové učebny pomohla škole Nadace ČEZ.

Na monitorech dvaceti nových počítačů se v různých obměnách objevují pozvánky na jednu z významných školních akcí. Nejlepší návrh půjde následně do tisku. Prostředí je ale nezvyklé. Nejde o grafické studio, ale školní učebnu. A s počítači nepracují profesionálové, ale žáci školy. „Původní počítače byly hodně zastaralé, měly operační systém, který výrobce už přestal podporovat, takže de facto přestaly fungovat. Nové jsou samozřejmě o něčem úplně jiném,“ říká učitel výpočetní techniky Vladimír Zibura.

Na vybavení nové počítačové učebny přispěla částkou 200 tisíc korun Nadace ČEZ. Škole už přitom v minulosti pomohla s výtahem. „Dříteň patří mezi obce v těsném sousedství Temelína, takže ji podporujeme dlouhodobě a systémově. A mám obrovskou radost, že se škola rozvíjí ve všech ohledech,“ vysvětlil důvod podpory Petr Šuleř z Jaderné elektrárny Temelín.

Při slavnostním otevření počítačové učebny to potvrdil i starosta Josef Kudrle, podle kterého patří právě školství mezi oblasti, na které obec se společností ČEZ spolupracuje nejintenzivněji. „Není to jen výtah a učebna. Máme novou krásnou školku a dokončujeme přístavbu školy. Co se týká obcí, myslím, že jsme opravdu na špičce,“ hodnotí starosta.

Nová učebna je už v provozu, přístavbu školy chce obec zprovoznit do konce roku.

 

V Dřítni, 14.12.2016

 

Nadace ČEZ vznikla v roce 2002 jako jedna z prvních firemních nadací v České republice. Každoročně podporuje řadu projektů, které reagují na aktuální potřeby společnosti. Mezi nejznámější patří Oranžové schody pro žáky a studenty s handicapem. Oranžové přechody zlepšují bezpečnost chodců, sport a volný čas podporuje Nadace ČEZ prostřednictvím Oranžových hřišť. Na rozvoj komunit se soustředí Podpora regionů, životního prostředí se týká například program Stromy, veřejnost se zapojuje prostřednictvím aplikace EPP.  Grantové řízení Plníme přání patří mezi spíše menší, kdy do charitativních akcí zapojuje zaměstnance Skupiny ČEZ.