S červnem skončí topná sezóna

S červnem skončí topná sezóna

Po devíti měsících dnes končí pro teplárny hlavní topná sezóna. Centrální zdroje teď tři měsíce budou dodávat teplo pouze pro ohřev vody. Naplno se opět začne vytápět začátkem září. Záležet bude ale i na počasí.

Podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu (č. 194/2007 Sb.) začíná topné období 1. září a končí 31. května následujícího roku. Tyto termíny mohou být ale ovlivněny venkovními teplotami. Pokud dva dny po sobě klesne průměrná denní teplota, měřená čtyřikrát v intervalu od 7 do 21 hodin, pod 13 °C, zvyšují teplárny svůj výkon i mimo hlavní topnou sezónu. „Období velmi mírných zim pokračuje, což se promítá do spotřeby tepla. Poslední zima byla jen nepatrně chladnější než ty dvě předcházející,“ rekapituluje sezónu mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Průměrná délka topného období je v ČR 230 až 240 dní. Skutečná délka topné sezóny se může u jednotlivých tepláren lišit. Například v sezóně 2015/ 2016 elektrárna Temelín vytápěla nedaleký Týn nad Vltavou už od poloviny září a od zítra půjdou dodávky pouze pro ohřev vody. V případě potřeby je Temelín schopen dodávky velmi rychle navýšit. Podle energetiků záleží na požadavcích akciové společnosti Vltavotýnská teplárenská, která městské rozvody tepla provozuje. „Kapacitně nejsme omezeni, dodáváme tolik tepla, kolik Týn potřebuje. V porovnání s hlavní topnou sezónou to teď bude přibližně pětina, což je na ohřev vody dostatečné. Pokud to bude nutné, jsme schopni během několika hodin zvýšit dodávky tepla na maximum,“ říká Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

V Týně jsou na temelínské teplo napojeny zhruba tři čtvrtiny z více než osmi tisíc obyvatel. V právě ukončené topné sezóně odebralo město od elektrárny prostřednictvím společnosti Vltavotýnská teplárenská 151 tisíc gigajoulů (GJ) tepla. S dodávkami tepla z Temelína jsou představitelé společnosti spokojeni. Vyzdvihují spolehlivost, zlepšení kvality ovzduší ve městě a především stabilní ceny tepla, které se pohybují pod celostátním průměrem. „Aktuálně Vltavotýnská teplárenská účtuje například obyvatelům rodinným domků včetně daně z přidané hodnoty 485 koruny za gigajoule tepla,“ uvádí příklad František Kobera, předseda představenstva Vltavotýnské teplárenské. Podle údajů Teplárenského sdružení ČR se průměrná cena tepla pro domácnosti pohybuje kolem 585 Kč/GJ včetně DPH.

 

 

Temelín zásobuje teplem nedaleký Týn nad Vltavou už 18 rokem. Přechodem na temelínské teplo bylo v Týně zrušeno 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny. Horkovodní napojení na elektrárnu Temelín tak pomohlo na Vltavotýnsku významně zlepšit kvalitu ovzduší. V současné době je na teplo z elektrárny Temelín napojeno 480 rodinných domků, 2 100 bytů a několik průmyslových podniků.