Rekordní léto v Temelíně

Rekordní léto v Temelíně

Návštěvnost Infocentra Jaderné elektrárny Temelín dosáhla o prázdninách historického rekordu. Interaktivními expozicemi prošlo během července a srpna téměř 10 tisíc návštěvníků. Část z nich se podívala i do přísně střeženého areálu. Podle průvodkyň souvisí vysoká návštěvnost s řadou akcí v jižních Čechách i zájmem lidí o tuzemské dovolené.

„Zájem byl obrovský. V podstatě nebylo možné vydechnout. Od rána do konce otevírací doby jsme měli v expozicích i kinosále lidi, takže léto nám uteklo neuvěřitelně rychle,“ zhodnotila náročnou turistickou sezónu jedna z průvodkyň Jitka Lhotská.

Dohromady si jaderné infocentrum v červenci a srpnu prošlo 9 566 registrovaných návštěvníků, o čtyři stovky víc, než v loňském roce. Další stovky lidí si prohlédly jen zámecký park a novou motýlí louku v areálu elektrárny.  Naprostá většina z nich přijela individuálně, nejčastěji autem a na kole. To je rozdíl oproti zbytku roku, kdy většinu návštěvnosti tvoří organizované exkurze. „Vidíme, že lidé jsou aktivní a informovaní. Například dovolenou a víkendy lidé už netráví jen u vody, ale mají chuť poznávat a zažívat nové věci, což je skvělé. A jsou také náročnější, což je znát i na docela častých odborných dotazech,“ říká vedoucí Infocentra elektrárny Temelín Jana Gribbinová.

Do Temelína sice o prázdninách přijeli lidé ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy, devadesát procent z nich ale tvořili Češi, často z Prahy či severních Čech. Největší zájem byl tradičně o návštěvu přísně střeženého vnitřního prostoru, do toho se ale dostali jen účastníci Dne otevřených dveří a odborné exkurze. „Už několik let jsme turistickým cílem i v nabídce cestovních agentur a kanceláří. Letos se navíc projevila i návštěvnost olympijského parku na Lipně a další akce v jižních Čechách, takže naše kapacita byla vyčerpána,“ konstatuje Gribbinová.

Mimořádná návštěvnost temelínského infocentra v posledních letech se promítla i do opotřebení zařízení. Zdarma přístupné interaktivní expozice a výstavy situované do historického zámku proto od 1. září prochází částečnou rekonstrukcí, zahrnující mimo jiné úpravu 3D kinosálu a recepce. Pro návštěvníky se znovu otevře v posledním zářijovém týdnu.