První temelínský blok bude plánovaně odstaven pro výměnu paliva

První temelínský blok bude plánovaně odstaven pro výměnu paliva

Výměna paliva, kontrola reaktoru, turbíny a bezpečnostních systémů patří k hlavním činnostem, které v elektrárně Temelín provedou během plánované odstávky prvního bloku. Ta začne 26.8.2016 večer a předběžně je plánována do poloviny listopadu.

Snižovat výkon reaktoru začne provozní personál v 18 hodin, elektřinu blok přestane vyrábět o tři hodiny později. K odpojení turbogenerátoru od přenosové soustavy dojde při třetinovém výkonu reaktoru kolem 21. hodiny. První dva dny zařízení chladne, naplno se pak odstávkové práce rozběhnou od pondělí.

K hlavním činnostem bude patřit výměna čtvrtiny paliva. Ověřovat se bude stav tlakové nádoby reaktoru a kontrolou projdou bezpečnostní systémy i všechny díly turbíny. „Bude to vůbec poprvé, kdy budeme otevírat najednou všechny čtyři díly turbíny. Jde o preventivní opatření na základě výsledků kontrol turbíny druhého bloku,“ poznamenal mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Čtyři kontejnery s použitým palivem budou vyvezeny do skladu použitého paliva, kde obsadí 29. až 32. pozici. Zvýšený počet vyvážených kontejnerů odlehčí odstávkám v následujících letech.

Celkově zahrnuje harmonogram odstávky přibližně dvanáct tisíc činností. Na jejich zajištění se bude podílet cca 700 pracovníků z šesti desítek dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.

Druhý blok je odstaven od 3. června. Aktuálně je zavezeno palivo, uzavřen reaktor a zbývají závěrečné zkoušky. „Od jejich výsledku se bude odvíjet start reaktoru, kterému ale musí předcházet povolení od SÚJB,“ poznamenal Sviták. Obnovení výroby elektřiny je plánováno na začátek září.

Ani jedna z odstávek nebude mít vliv na dodávky elektřiny. „Obě odstávky jsou s předstihem nahlášené. Navíc v létě je nižší spotřeba a chybějící výkon ČEZ pokryje jinými zdroji,“ dodal Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.