Pracovník s minimaxem zabránil požáru v Temelíně

Pracovník s minimaxem zabránil požáru v Temelíně

Vyjíždět v pondělí 28.12.2015 večer museli hasiči v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem byl kouř, který vycházel z pomocného zařízení u generátorového vypínače v nejaderné části prvního bloku. K požáru však nedošlo, k ochlazení zařízení stačil pouze minimax. Událost neměla vliv na bezpečnost ani výkon bloků.

Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize. Že o požár nešlo, potvrdil i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Předběžnou příčinou byl elektrický zkrat v zařízení, které vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe. Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, tedy bez jakéhokoli vlivu na provoz a jadernou bezpečnost.

O situaci byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Dohodou z Melku předal informaci Rakousku. To bylo informováno také od provozovatele elektrárny.

Od roku 2007 je to teprve pátý podobný výjezd temelínských hasičů v areálu elektrárny. Naposledy byla důvodem technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu letos v květnu.Ve všech případech se to obešlo bez zranění a dopadů na provoz a jadernou bezpečnost.

Od začátku roku vyrobily oba bloky 14,07 miliard kilowatthodin elektřiny.

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.