Poslanci: Bezpečnost Temelína je vysoká

Poslanci: Bezpečnost Temelína je vysoká

Bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín je na vysoké úrovni. Pro český průmysl jsou jaderné zdroje naprosto zásadní. Shodli se členové Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny parlamentu ČR během své návštěvy v jihočeské elektrárně.

Poslanci se v Temelíně seznámili s novou úrovní bezpečnosti, která odpovídá dění v Evropě.  S vedením ČEZ diskutovali také otázky budoucnosti jaderné energetiky a využívání obnovitelných zdrojů. „Energetická koncepce se musí opírat centrální energetický systém, který bude zásobovat velký průmysl. Česká republika je totiž průmyslová země výrazně orientovaná na export a potřebuje tedy velký energetický zdroj. Představa toho, že se spotřeba bude snižovat je iluzí,“ uvedl Ivan Pilný, předseda sněmovního hospodářského výboru a dodal, že druhou oblastí je pak využívání obnovitelných zdrojů.

Podle Pilného si poslanci z návštěvy Temelína odnesli i několik podnětů pro doplnění Státní energetické koncepce.

Poslanci se také zajímali o zajištění ochrany proti terorismu. „Především uspokojeni jsme byli otázkou bezpečnosti, což je v současné době velmi ožehavé téma,“ dodal Pilný.

Člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize Výroba Ladislav Štěpánek připomněl: „O konkrétních krocích z pochopitelných důvodů nemůžeme mluvit. V každém případě jsme v úzkém kontaktu s bezpečnostními složkami země. Například policie zde má speciální jednotku pro ochranu elektrárny. Po útocích v Bruselu jsme zpřísnili kontroly na vstupu a zintenzivnili monitoring okolí.“

Podle ředitele Jaderné elektrárny Temelín Bohdana Zronka stále platí zvýšený stupeň ochrany. „Do něj jsme přešli krátce po útocích v Bruselu. Celý systém ochrany zahrnuje, vedle bezpečnostních složek, i řadu fyzických bariér a organizačních opatření. Například ani případná ztráta karty neznamená bezpečnostní ohrožení. Základním parametrem je totiž biometrie ruky,“ zdůraznil ředitel.

Na závěr návštěvy si předseda Pilný na simulátoru vyzkoušel bezpečné odstavení reaktoru. „Nebojte se, tím, že to bylo na simulátoru, jsem žádné škody nezpůsobil,“ glosoval předseda.

 

 

 

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.