Nejvyšší chladicí věž v Čechách prošla kontrolou

Nejvyšší chladicí věž v Čechách prošla kontrolou

Zvláštní plošinu mohli lidé jedoucí kolem Temelína spatřit na 155 metrů vysoké chladicí věži. Ve středu 22. června 2016 skončila osmiletá kontrola jedné ze čtyř temelínských dominant. Během čtyř dnů vyjeli dva odborníci na vrchol nejvyšší chladící věže v České republice hned pětkrát.

Přibližně za dvacet minut se metr široká a pět metrů dlouhá lávka dostane až na vrchol třetí chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín. Po celou dobu provádí odborníci vizuální kontrolu povrchu chladicí věže. Na přesně stanovených místech pak odebírají vzorky betonu. „Jde o jádrové vrty, které pak hodnotíme v laboratoři. Posuzujeme odolnost proti mrazu, modul pružnosti a pevnost betonu. Výsledky zástupcům ČEZ předáme začátkem září,“ vysvětluje doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc. ze Znaleckého ústavu STAVEXIS, který průzkum věží pro Temelín dělá.

Už samotná instalace lávky zabere tři dny. Nejprve jeden z horolezců vyleze až na vrchol věže po žebříku, který je její pevnou součástí. Pomocí ocelových lan se do koruny věže vytáhnou díly důležité pro vertikální i horizontální pohyb plošiny. Vlastní kontroly trvají čtyři dny. V případě nepříznivého počasí, zejména deště nebo silného větru, se ale můžou prodloužit. „Sleduje se vnitřní i vnější povrch věže, železobetonová konstrukce i její ochranný nátěrový systém, který díky svým bariérovým schopnostem umožňuje výrazné prodloužení životnosti celé věže,“ doplňuje brněnský expert.

Chladicí věž není jen o stavební konstrukci a betonu. Uvnitř věže je několik zařízení, jehož stav se také pravidelně ověřuje. Jde především o potrubí, které je vyvedeno do 15 metrů, kde je voda pomocí desetitisíc plastových trysek rozprašována do tři metry hlubokého bazénu pod věží. Voda se tak ochlazuje přibližně o 15 stupňů. „Čím lépe se daří vodu chladit, tím vyššího výkonu elektrárna dosahuje. Proto i Temelín v zimě vyrobí řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny více než v létě,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Dnes předběžné kontroly třetí temelínské věže končí. Znovu se odborníci do jihočeské jaderné elektrárny vypraví příští rok. „V roce 2017 budeme průzkum provádět na zbývající chladicí věži,“ potvrdil Pavel Ambroz, temelínský správce chladicích věží.

Chladicí věže elektrárny Temelín jsou nejvyšší v České republice. Měří 155 metrů a každá obsahuje více než milion metrů kubických vzduchu. Průměr na patě věže je 130 metrů, v koruně 82 metrů. O dvacet metrů menší je pak průměr nejužšího místa v tak zvaném pase věže. Proměnlivá je i tloušťka stěny, které se pohybuje od 18 do 90 centimetrů. Plocha věže je více než 80 tisíc metrů čtverečních. Pokud bychom ji rozbalili, tak by se na ní vešlo osm budějovických náměstí. Stabilitu věže zajišťuje nejen, železobetonový plášť věže ve tvaru rotačního hyberboloidu, ale také 112 sloupků, na kterých je věž postavena.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.