Návštěvnost Temelína zvýšily sociální sítě i olympijský park

Návštěvnost Temelína zvýšily sociální sítě i olympijský park

Extrémně vysokou návštěvnost za letošní rok hlásí Jaderná elektrárna Temelín. Místní zámek s rozsáhlým infocentrem navštívilo 32 300 návštěvníků, 9000 se jich navíc podívalo i do přísně střeženého areálu. Vysoká čísla souvisí podle provozovatelů se změnami v turistice. Lidi podle nich omezili cesty do některých zemí a lákaly je nejen tradiční památky, ale také výjimečné akce a unikátní místa.

Návštěvníci se rozhodně mění. Už je daleko víc těch, kteří netráví týden u rybníka, ale jsou aktivní, chtějí toho co nejvíc vidět a zažít. Na dovolenou jezdí informovaní, orientují se podle webů i sociálních sítí,“ vypočítává za energetiky Petr Šuleř z největší české elektrárny.

 Temelín se i díky tomu stabilně drží mezi deseti nejnavštěvovanějšími památkami v jižních Čechách. Renesanční zámek Vysoký Hrádek s infocentrem na okraji střeženého jaderného areálu hlásil v letošním roce rekordní návštěvnost prakticky každý měsíc. „Kvůli rekonstrukci jsme měli měsíc zavřeno, ale jinak se průvodkyně nezastavily ani minutu. Jen o prázdninách jsme měli přes10 000 individuálních návštěvníků,“ konstatuje vedoucí temelínského infocentra Jana Gribbinová. Návštěvnost podle ní vzrostla například v průběhu konání Olympijského parku Rio-Lipno. Specifickým rysem Temelína je podle ní ale struktura návštěvníků, mezi kterými je o něco méně cizinců, než u jiných jihočeských památek. „Cizinců máme mezi návštěvníky méně než deset procent. Mimo hlavní sezónu k nám jezdí hodně Jihočeši a lidé z Prahy a Středočeského kraje. Od června do září se tady ale potkává celá Česká republika. Zajímavý je třeba velký zájem lidí ze severní Moravy,“ hodnotí Jana Gribbinová. Nejmladším návštěvníkem byla koncem roku pětiměsíční Apolenka z Prahy.

Změny v turistickém ruchu jsou podle odborníků patrné v celé oblasti. „Jednoznačně vidíme, že lidé chtějí trávit dovolenou v České republice aktivně. Dovolenou vybírají a rezervují na internetu, Temelín dokazuje, že v kurzu jsou stále kromě tradičních památek, vody a hor i technické památky a výjimečná místa,“ potvrzuje předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.

Pokračujícím fenoménem je podle něj i cykloturistika. Lidé mířící do jižních Čech s sebou velmi často berou kola, nebo si je na místě půjčují. Dokazují to i čísla z Temelína. Téměř 9000 lidí sem v letošním roce dorazilo vlastní silou, tedy pěšky nebo na kole. Řádově dvě až tři stovky individuálních návštěvníků ještě energetici očekávají v posledních dvou dnech letošního roku.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.