Na druhém temelínském bloku přibyly další úpravy

Na druhém temelínském bloku přibyly další úpravy

Další úpravy v nejaderné části přibyly na druhém temelínském bloku. Ten měl začít vyrábět elektřinu na začátku října. Zvýšený rozsah prací posouvá připojení bloku k přenosové soustavě na polovinu října. Na prvním bloku běží pátý týden odstávky.

Desetiny milimetru rozhodovaly o tom, že v Temelíně museli ve středu 7. září 2016 přerušit najíždění bloku po plánované odstávce pro výměnu paliva. Příčinu má odstranit úprava těsnících olejových vložek v ložiskových stojenech turbíny. „Dodavatel zvětšil vůli o 0,3 milimetrů. Pro provedení prací jsme museli olejové vložky demontovat a odvézt k výrobci do Plzně. Svým způsobem je to ukázka toho, jak o provozu dvoutisícitunového zařízení rozhodují desetiny milimetrů. Jinak než při spouštění se ale některé věci odzkoušet nedají,“ uvedl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

A podobná situace nastala i v případě tří parních ucpávek na turbíně. I zde energetici během dodatečných kontrol zjistili, že potřebují upravit jejich nastavení. A stejně jako olejové vložky, musely i těsnící břity parních ucpávek na přenastavení do Plzně. „V podstatě jde o podobnou věc s tím, že jedny ucpávky zabraňují úniku oleje, druhé úniku páry,“ doplnil Sviták.

Vedle toho temelínští upraví část systému drenáže a odluhů nejaderné části parogenerátorů. „S ohledem na stísněný prostor je komplikovaný především přístup k zařízení,“ poznamenal Sviták. Aktuálně by tak druhý blok měl začít vyrábět elektřinu v polovině října.

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Aktuálně běží pátý týden odstávky. Z reaktoru je vyvezeno palivo, skladu byly přesunuty čtyři kontejnery s použitým palivem, pokračují kontroly turbíny a bezpečnostních systémů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliard kilowatthodin elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.