Místo stavění sněhuláků sázely děti stromy

Místo stavění sněhuláků sázely děti stromy

V Adamově na Českobudějovicku vzniká přírodní větrolam. Čtvrt kilometru dlouhé stromořadí vysadili zahradníci s pomocí dětí. Jeho cílem je zkultivovat a chránit rychle se rozrůstající zástavbu na vysoko položeném severovýchodním okraji obce. Obec pořídila stromy s významnou podporou Nadace ČEZ.

Hodně nezvykle vyrostla nová hrušková alej v Adamově poblíž Českých Budějovic. Stromy zde sázeli zahradníci do půdy, pokryté několika centimetry čerstvého sněhu. Děti, které jim pomáhaly, tak střídaly zahradničení s koulováním. „Podle zahradníků ještě půda není zmrzlá a stromy se zde dobře uchytí. A samozřejmě na ně máme dva roky záruku,“ ubezpečoval je při neobvyklém sázení starosta Petr Schicker.

Nová alej vzniká na nejvyšším místě obce s výhledem na krajské město, ležící přibližně o 120 metrů níže. „Je to krásné ale docela větrné místo, proto zde vytváříme jakýsi přírodní větrolam. Ale důvodů je samozřejmě víc. Je to oblíbená trasa a hrají si zde děti,“ vysvětlil místostarosta Adamova Martin Proško. Právě ty z mateřské školy zahradníkům spíše symbolicky pomáhaly.

 „Zapojení veřejnosti a hlavně dětí je pro nás důležité. Pokud se na něčem lidé podílí, získávají k tomu silnější vztah,“ zdůvodnil podporu ze strany energetiků Petr Šuleř. Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit přes dvě stovky alejí v celé České republice. Ta v Adamově bude rozdávat radost hned několikrát. „Je obecní a chtěli jsme nějaké typické české stromy. Odborníci nám doporučili hrušky a já se těším, že je budou moci ochutnávat všichni,“ doplnil místostarosta.

Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí například svou schopností zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také ovzduší zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci.