Mikulášský jarmark v Neznašově

Mikulášský jarmark v Neznašově

Ten, kdo v sobotu 3.12. dorazil na neznašovskou náves, určitě neprohloupil. Pro děti i dospělé byl přichystán večer plný zážitků, tajemna, ale i adventní atmosféry, provoněnou horkým punčem.

Krátce po 16. hodině ponocný zatroubil na svůj roh a dal tím povel k příchodu živého betlému, v jehož čele stáli Marie a Josef s Ježíškem, dále Tři králové a prostý lid. Po rozsvícení stromku se průvod vydal k hrobce, doprovázený andělíčky rozdávající dětem svíčky, aby bylo na cestu lépe vidět. Již z dálky všechny příchozí vítal jarmark vůní vánočního cukroví a punče. Poté, co i poslední dorazili na nádvoříčko hrobky, začalo to pravé čertovské peklo. Bouchání, praskání, světelné efekty, ponurá hudba a příchod čertů nenechali ani dospělé v klidu a nejednomu běhal mráz po zádech. Strašidelnou atmosféru uklidnili svítící andělé a postava Mikuláše. Dětem zmizely slzičky z tváře a těšily se na nadílku, kterou dostaly po odříkání básničky. Dospělí mezitím prohlíželi stánky plné vlastních výrobků od místních „šikulů“. Lidé si tak mohli pořídit adventní věnec, ozdobičky na stromek i na vánoční stůl, dřevěné nádobí, uzeniny, med, šály, čepice a mnoho dalších věcí. Ale hlavně zde zavládla přátelská adventní atmosféra, která přispěla k příjemnému strávení sobotního podvečera.

„Ráda bych poděkovala DS Tyl za spolupráci a za připravený program, stánkařům a všem, co se na přípravách podíleli, a také generálnímu partnerovi Jaderné elektrárně Temelín Skupiny ČEZ za finanční podporu,“říká Marie Švehlová, místostarostka obce.