K Temelínu se stěhují motýli

K Temelínu se stěhují motýli

Třináct druhů denních motýlů našli vědci z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity při zoologickém průzkumu v těsném okolí Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Právě kvůli pomoci této skupině hmyzu zde vznikla speciální motýlí louka. Ta v historickém parku plní vzdělávací i ochranářskou úlohu.

Intenzivní zemědělství, rostoucí zástavba a především dotace na údržbu luk. To jsou podle vědců z Jihočeské univerzity hlavní příčiny poklesu počtu motýlů v české přírodě. S původně zcela běžnými motýly se proto lidé setkávají stále vzácněji. „Příliš časté sečení luk a volných travnatých porostů jednoduše ničí motýlům jejich přírodní prostředí a zdroje potravy. Osmnáct druhů ve dvacátém století úplně vyhynulo a jejich počet dlouhodobě dál klesá,“ vysvětluje doktorka Jana Šlancarová z Biologického centra.

Zvrátit nepříznivý vývoj podle ní mohou sami lidé jiným způsobem údržby krajiny. Pomoci může například mozaikové sečení trávy, nebo budování motýlích biotopů. K tomuto kroku se v loňském roce rozhodla u svého Infocentra například Jaderná elektrárna Temelín. Ročně sem totiž dorazí kolem 35 000 návštěvníků včetně školních exkurzí a lidí orientovaných na ochranu životního prostředí. „Víme, že dvě nepříliš velké plochy situaci úplně nezachrání, ale chceme lidem ukázat, že i vzrostlá tráva s velkým množstvím květin a bylin může být krásná. A jsme moc rádi, že to motýli i návštěvníci ocenili,“ říká o letošním temelínském projektu Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

V příštím roce proto Temelín motýlí louky ještě mírně rozšíří. Zoologický průzkum zaměřený původně na motýly navíc podle něj poukázal i na zajímavý výskyt ptačích druhů v historickém zámeckém parku. Elektrárna proto v návaznosti na jeho výsledky připravuje další projekt, který návštěvníkům představí ptáky, kteří nalezli domov přímo ve stínu chladicích věží jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.