K jádru vědy aneb fyzika není nuda

K jádru vědy aneb fyzika není nuda

Vyfotit se na reaktorovém sále elektrárny Temelín mají možnost návštěvníci unikátní expozice Accelerating Science.

Ta byla vytvořena Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN v Ženevě a poprvé se představila v České republice široké veřejnosti koncem září na Výstavišti v Českých Budějovicích. Výstava se zabývá vznikem vesmíru, jeho vývojem od velkého třesku až po současnost a mikroskopickým světem částic.

Nápad k pořádání výstavy vznikl na konferenci o přibližování vědy studentům v Bruselu. Návštěvníci tak mohou spatřit model velkého hadronového urychlovače, v mlžné komoře pozorovat stopy přirozeného záření nebo si odnést jedinečný autentický snímek z reaktorového sálu během odstávky, jestliže se vyfotí u Selfie-Pointu Jaderné elektrárny Temelín.

 „Jen si představte, zatímco CERN se snaží částice slučovat, my v Temelíně je v reaktorech štěpíme. Zatímco ve Švýcarsku vědci částice v hadronovém urychlovači zrychlují, my neutrony vodou zpomalujeme…“ uvedl na slavnostním zahájení ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Ve skutečnosti jde o dokonalý příklad dvou stran jedné mince. Zatímco CERN je zaměřen především na primární výzkum, my výsledky, samozřejmě jako řada dalších, aplikujeme,“ dodal. Nepřímo to potvrdila i ředitelka pro mezinárodní vztahy CERN Charlotte Lindberg Warakaulle. Uvedla, že čeští vědci spolupracují s CERN už od šedesátých let. V současné době pracuje v našich výzkumných laboratořích 236 českých a slovenských vědců,“ upozornila ředitelka pro mezinárodní vztahy.

 Návštěvníky čekají jedinečné zážitky, o které by neměli přijít,“ zval k návštěvě Tomáš Cílek, ředitel Regionální rozvojové agentury jižních Čech. Samotná expozice bude obohacena o doprovodný program, který zahrnuje celou řadu odborných přednášek. Výstava potrvá do 10. ledna 2017 a je určena nejenom pro školy, ale vítána bude i veřejnost.