Jižní Čechy mají unikátní síť půjčoven elektrokol

Jižní Čechy mají unikátní síť půjčoven elektrokol

V Česku jde o nejrozsáhlejší systém. Síť menších půjčoven má základny v infocentrech menších a středních měst. Jihočeská centrála cestovního ruchu totiž chce zpřístupňovat různé regiony a zároveň nehodlá konkurovat komerčním půjčovnám ve velkých turistických centrech. 800 tisíc korun na rozjezd poskytla energetická společnost ČEZ.

Trhové Sviny, Borovany, Suchdol nad Lužnicí, Nová Bystřice, Kaplice nebo Jindřichův Hradec. To všechno jsou města, kde je nově možné půjčit si elektrokolo. Program spuštěný krajem prostřednictvím centrály cestovního ruchu cílí především na střední a starší generaci. Nezáleží přitom na tom, zda jde o turisty, nebo místní.

„Máme skvělou síť cyklostezek a značení. A jedním z našich cílů je, aby si je užili všichni. I ti, pro které by společné jízdy třeba s přáteli, nebo dětmi byly fyzicky zbytečně náročné,“ vysvětluje záměr kraje hejtman Jiří Zimola.

Autoři projektu se rozhodli spojit podporu turistického ruchu a zdravého životního stylu. Primárně cílí na střední a starší generaci. „Jednoduše chceme, aby si cyklistiku užili třeba rodiče s dospělými dětmi. Proto jsme zvolili i název Elektrokola (nejen) pro seniory,“ říká šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Tento formát si pochvaluje i generální partner projektu – společnost ČEZ. „Je pro nás důležité, že jde o nevýdělečný projekt, který nekonkuruje komerčním půjčovnám. Dalším důvodem naší podpory je i zaměření na podporu aktivního pohybu a turistického ruchu, což jsou všechno oblasti, které podporujeme systematicky,“ říká Petr Šuleř z energetické společnosti ČEZ.

Právě on si společně se starostou Suchdola nad Lužnicí vyzkoušel síť půjčoven ještě před oficiálním startem na vlastní kůži. Na tiskovou konferenci v Borovanech dorazili stylově na půjčených elektrokolech. „Je to skvělé, ale má to jednu zásadní chybu.  Až se vrátíme do Suchdola, asi se mi nebude příliš chtít přesedat na moje klasické kolo,“ dodal.

Celkem nakoupila Jihočeská centrála turistického ruchu 20 elektrokol, které poskytuje do užívání Informačním centrům v jednotlivých městech. Do sítě se zapojí i půjčovna v Nových Hradech, kde pilotní projekt odstartoval už v minulém roce. Lidé nad 55 let si je budou moci půjčit za 150 korun na den, ostatní za částku o sto korun vyšší. Projekt nemá za cíl vydělávat, půjčovné je proto určeno především na údržbu kol.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.