Jihočeští dobrovolní hasiči významně přezbrojují

Jihočeští dobrovolní hasiči významně přezbrojují

„Bez spojení není velení. A nelze dostatečně rychle a efektivně zasahovat.“ Přesně v souladu se slovy ředitele Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomíra Bureše posilují jednotky jeho dobrovolných kolegů v celých jižních Čechách. Nově získaly přes dvě stovky profesionálních vysílaček a čtyři desítky tabletů se speciální navigací. Zlepší tím komunikaci a zásahy budou rychlejší.

Speciální techniku za 4,5 milionu korun začali dobrovolní hasiči přebírat v úterý v Českých Budějovicích. Nová komunikační technika putuje k jednotkám, které jsou určeny i k zásahům mimo obce, jež je zřizují. Peníze pro ně získal kraj prostřednictvím takzvané rámcové smlouvy od Nadace ČEZ.

„Dobrovolní hasiči v jižních Čechách patří mezi nejlépe vybavené, což je logické. Při rozloze kraje stojí často v první linii. I proto je posílení jejich spojení s operačním střediskem profesionálů nesmírně důležité,“ vysvětluje rozsáhlou modernizaci hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Na vybavování hasičů se ČEZ v jižních Čechách podílí dlouhodobě, modernizace komunikačního vybavení je ale z jejího pohledu výjimečná. „Hasičům nejčastěji předáváme auta, zásahové vybavení, nebo třeba čerpadla. Vysílačky dáváme poprvé, ale logiku to má. O událostech musejí vědět a musí se dostat na místo včas, tak aby své schopnosti a vybavení využili na maximum,“ odůvodňuje podporu člen správní rady Nadace ČEZ František Lust.

Nová komunikační technika by měla umožnit výměnu informací, instrukcí a požadavků mezi dobrovolnými hasiči a operačním střediskem vždy přímo, bez prostředníků, což je podle jejich jihočeského starosty Jiřího Žižky mimořádně důležité. „Nejen, že to naši práci zrychlí, ale události budeme schopni přesněji lokalizovat. Je to o operativnějším nasazování lidí i techniky,“ upřesňuje.

V rámci první etapy projektu zaměřeného na materiálně technické vybavení dobrovolných hasičů putovalo do měst a obcí dosud 36 digitálních a 153 analogových vysílaček, 45 tabletů se speciální navigací a profesionální hasiči zároveň půjčili svým dobrovolným kolegům dalších 33 digitálních radiostanic. Projekt by měl dál pokračovat v letošním a příštím roce, opět s rozpočtem kolem čtyř milionů korun.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.