Jihočeská policie testuje elektromobil

Jihočeská policie testuje elektromobil

Tři týdny budou jihočeští policisté testovat elektromobil, který jim zapůjčila společnost ČEZ. Policie se tak chce seznámit s novým druhem vozidla, kterého ročně jen v České republice přibývá několik stovek.

V současné době je v České republice registrována přibližně tisícovka elektromobilů. Každý rok řádově přibývá několik stovek dalších. Jen v loňském roce se jich registrovalo 367. S přibývajícím počtem roste i riziko dopravních nehod. „Dosud elektromobil nezpůsobil žádnou větší dopravní nehodu. S rostoucím počtem podobnou nehodu bohužel vyloučit nelze. Elektromobil má specifické vlastnosti a i pro nás je důležité, abychom věděli, co nás při případném zásahu čeká,“ vysvětlil Jiří Matzner, mluvčí Jihočeské policie.

V Temelíně si jihočeská policie bezplatně půjčila na třítýdenní testy VW e-Golf. Elektromobily se vyznačují tichým provozem, dobrým zrychlením nebo řadou vysokonapěťových prvků. „Považujeme za nutné dávat elektromobily k dispozici složkám integrovaného záchranného systému. Do testování už se zapojili hasiči v různých krajích. Je dobře, že policie vyzkouší nejen jízdní vlastnosti, ale zapojí i své odborníky, kteří by zasahovali přímo u nehod,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.  

Elektromobil jihočeští policisté plánují využít i při osvětové činnosti na dětských letních táborech. „Vždycky apelujeme na děti, aby dávali na přechodech maximální pozor. Elektromobily jsou v tomto směru krásným příkladem, protože nelze spoléhat na sluch a je potřeba několikrát se rozhlédnout. Na druhou stranu se s jejich rozvojem sníží hluk a emise. Jihočeská policie chce být moderním bezpečnostním sborem, také proto jsme využili nabídky seznámit se s novou technologií,“ doplnil Matzner.

Letos se za první pololetí v ČR registrovalo 105 nových elektromobilů. Za loňský rok to bylo celkem 367. Celkem po českých silnicích jezdí tisícovka elektromobilů, která dohromady spotřebuje tolik elektřiny, co stejný počet českých domácností. V roce 2015 byly nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen, Nissan, BMW a Tesla model S. ČEZ elektromobilitu v ČR rozvíjí ve spolupráci s automobilky, obchodními centry nebo radnicemi po celé České republice. Aktuálně ČEZ po celé republice provozuje 66 veřejných dobíjecích stanic (z toho 16 rychlodobíjecích) a další budou v následujících týdnech rychle přibývat, mj. i v jižních Čechách.