Jihočeši mají další alej. Švestky vyrostly v Dobrohošti

Jihočeši mají další alej. Švestky vyrostly v Dobrohošti

Obyvatelé Dobrohoště nedaleko Jindřichova Hradce vysázeli začátkem dubna tři desítky nových švestek podél místní účelové komunikace. Brigádou tak zkrášlili dosavadní nevzhlednou část obce. Nadace ČEZ výsadbu podpořila příspěvkem v hodnotě 16 700 korun.

Původně kolem dobrohošťské účelové komunikace rostly pouze náletové dřeviny a celý prostor působil zanedbaně. Zastupitelé se jej proto rozhodli vyčistit a osázet novými stromy původního druhu. „Prostor kolem cesty je nyní daleko estetičtější a pomáhá dotvářet typický ráz naší jihočeské krajiny, nové stromy navíc komunikaci chrání proti větru a filtrují také hluk a prach z prostředí,“ uvedla starostka Dobrohoště Petra Javůrková. Vznik nové aleje tvořené vysokokmennými švestkami pomohla obci částkou 16 700 korun uhradit Nadace ČEZ.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit zhruba dvě stovky alejí a letos k nim přibydou desítky dalších. „Stále častěji se setkáváme se zájmem ze strany samotných občanů, kteří si uvědomují blahodárný vliv stromů a při výsadbě často sami pomáhají, podobně jako v Dobrohošti. Těší nás, že nám místní pomohli úspěšně odstartovat letošní další kolo výsadeb,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Správně umístěná zeleň snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci. Je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů.