Jeden z nejmladších Baltazarů koledoval v Temelíně

Jeden z nejmladších Baltazarů koledoval v Temelíně

Zřejmě jeden z nejmladších letošních jihočeských tří králů se vypravil na koledu do Jaderné elektrárny Temelín. Představitelce Baltazara bylo totiž jen osmnáct měsíců. Přesto měla přinejmenším stejný úspěch, jako její starší a zkušenější kolegové. V Temelíně jen za tři hodiny získali malí koledníci od zaměstnanců elektrárny 10 011 korun. Celkem se za dvanáct dní podařilo Farní charitě Týn nad Vltavou vybrat 185 151 korun.

Více než tři stovky zaměstnanců přispěly několika tradičním a jednomu netradičnímu tříkrálovému koledníkovi. Do Temelína je i tentokrát vyslala Farní charita z nedalekého Týna nad Vltavou. „Do Temelína jezdíme rádi. Koledujeme v teple, zaměstnanci jsou milí a hodinové výdělky jsou opravdu vysoké,“ uvedla Daniela Werbynská Laschová, ředitelka Farní charity Týn nad Vltavou.

Elektrárna s charitativními organizacemi spolupracuje dlouhodobě. V roce 2015 přispěli energetici především prostřednictvím Nadace ČEZ na 15 charitativních projektů v Jihočeském kraji bezmála třemi miliony korun.

„Tříkrálová sbírka je výjimečná tím, že si ji charita sama organizuje, my jen poskytujeme prostor. A je úžasné, že sami lidé mají chuť pomáhat. Někteří čekali na tři krále dokonce i dopředu,“ zhodnotil tradiční akci vedoucí temelínské komunikace Petr Šuleř.

Peníze může charita po sečtení všech příspěvků přímo použít. V Týně nad Vltavou je místní Farní charita využije k pokrytí nákladů spojených s péčí o seniory.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.