Jadernou maturitu v Temelíně složilo 35 studentů

Jadernou maturitu v Temelíně složilo 35 studentů

Diplom, který jim může za několik let pomoci při hledání práce, získalo dnes v Temelíně 35 studentů z jedenácti středních škol. Ti úspěšně prošli závěrečným testem 9. ročníku Jaderné maturity v elektrárně Temelín. Ještě předtím absolvovali dva dny ve výcvikovém středisku, a podívali se i přímo do největší české elektrárny.

Středoškoláci museli odpovědět celkem na dvacet otázek například z jaderné fyziky, strojírenství nebo elektra. S testem si nakonec nejlépe poradil osmnáctiletý Vladislav Šulc z gymnázia v Týně nad Vltavou, který jako jediný správně odpověděl na všechny otázky a zaslouženě se stal králem Jaderné maturity 2016.

„Jsem z Týna a s gymnáziem do Temelína jezdíme pravidelně. Spíš tedy než vlastní exkurze mě zaujaly odborné přednášky. Hodně zajímavé bylo především vysvětlení fungování sekundárního okruhu. V budoucnu bych rád v Temelíně pracoval, buď jako operátor nebo fyzik,“ zhodnotil své dojmy z třídenní stáže úspěšný student.

Ani letos si nenechala ujít příležitost diskutovat se studenty předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Za ty roky se začíná projevovat význam Jaderné maturity, tedy, že přitáhne studenty k technickým a přírodním vědám. Ukáže jim, že to není jenom matematika, které se někteří třeba neoprávněně obávají, ale je to i spousta zajímavých a fascinujících věcí. A vždycky je lepší jednou vidět než pětkrát slyšet,“ uvedla předsedkyně jaderného dozoru.

Jaderná maturita patří k úspěšným vzdělávacím programům Skupiny ČEZ. I díky ní nemají v Temelíně problém s hledání nových zaměstnanců. „Na ty nejprestižnější pozice operátorů jsou naše požadavky velmi přísné. Díky programům jako Jaderná maturita a Letní univerzita se nám i tyto posty daří úspěšně obsazovat. Není žádným tajemstvím, že řada absolventů našich stáží, v Temelíně po skončení vysoké školy nastupuje," představil význam Jaderné maturity Pavel Šimák, expert strategického náboru společnosti ČEZ.

Sami studenti možnost strávit tři dny v Temelíně oceňují. „V Temelíně jsem se dozvěděl řadu zajímavých informací, nejvíce mě uchvátila strojovna, protože ještě nikdy jsem se nesetkal s tak obrovskou turbínou. V testu jsem se zarazil u parogenerátorů, ale myslím, že jsem všechno zodpověděl,“ svěřil se s bezprostředními dojmy krátce po odevzdání závěrečného testu osmnáctiletý Daniel Tichý ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky v Ostravě.

Jednou z pěti dívek, které zúčastnily letošního prvního kola Jaderné maturity, byla Lucie Prokešová vltavotýnského gymnázia. „Byla to úžasná zkušenost, jsem rád, že jsem tady mohla být a nahlédnout do prostor, kam je jen tak někdo nedostane. Nejvíce se mi líbila strojovna, zaujal mě i simulátor,“ poznamenala Lucie.

Vzdělávací projekty studentů v jihočeské elektrárně nekončí. Po květnovém druhém kole Jaderné maturity budou do Temelína jezdit především vysokoškoláci. Čtyřicítka z nich pak v polovině srpna stráví v Temelíně dva týdny, mimo jiné se podívají například až k reaktoru. Ročně náborovými programy společnosti ČEZ jenom pro Temelín projde několik stovek studentů.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.