Horolezec Radek Jaroš vyrazil na kole na Elbrus. S aplikací EPP – Pomáhej Pohybem

Horolezec Radek Jaroš vyrazil na kole na Elbrus.  S aplikací EPP – Pomáhej Pohybem

Elbrus (5642 metrů nad mořem) je třetí ze sedmi hor takzvané Koruny světa, kterou se Radek Jaroš vydal pokořit začátkem září 2016. Korunu světa tvoří nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Letos v květnu spolu s Petrem Maškem zdolal nejvyšší horu Severní Ameriky Denali (6168 metrů), už před osmnácti lety pak vystoupil na Mount Everest (8848 metrů).

Strávil jsem dlouhých a krásných dvacet let v pohoří Himálaj a Karákóram. Ale na světě jsou stovky pohoří a tisíce hor. A proto je mým dalším logickým cílem získání Koruny světa,“ říká horolezec, který jako první Čech vystoupil bez kyslíku na vrcholy všech čtrnácti osmitisícovek

 

Korunu světa dále tvoří nejvyšší vrchol Jižní Ameriky Aconcagua (6962 metrů), nejvyšší vrchol Afriky Kilimandžáro (5895 metrů), nejvyšší vrchol Antarktidy Vinson Massif (4892 metrů)

a nejvyšší hora Oceánie Carstensz Pyramid v Indonésii (4884 metrů), případně alternativně nejvyšší hora Austrálie Mount Kosciuszko (2228 metrů).

„Až na úpatí Elbrusu se chci dostat vlastními silami – pojedu na kole,“ přiblížil horolezec před sobotním odjezdem ze svého domovského Nového Města na Moravě. Jede za využití aplikace EPP – Pomáhej Pohybem, společného projektu Skupiny ČEZ a Nadace ČEZ. Zhruba 3500 kilometrů, které ho v sedle čekají, tak promění v body, jež pak Nadace ČEZ ve formě finančních příspěvků věnuje konkrétním projektům. Expedici je možné sledovat na sociálních sítích nebo na: www.pomahejpohybem.cz. S výstupem na samotný Elbrus Radek Jaroš počítá mezi prvním a desátým říjnem 2016.