Hendikepované zpěvačce zpříjemní život nový elektrický skútr

Hendikepované zpěvačce zpříjemní život nový elektrický skútr

Předáním elektrického skútru v pátek 15. dubna v centru Hluboké nad Vltavou vyvrcholila dobročinná akce Velikonoce na Hluboké. Nový elektrický skútr pro hendikepované si převzala občanka města a aktivní členka hlubockého pěveckého sboru Záviš, paní Jitka Fikotová.

Náklady na pořízení vhodného dopravního prostředku pro tělesně postiženou rodačku z Hluboké pokryl nejen charitativní velikonoční závod po trase Stezky za obřími kraslicemi, který se v Hluboké uskutečnil v sobotu 26. března, ale i štědří dárci jako například Nadace ČEZ, město Hluboká nad Vltavou či společnost WEDOS. „Nemalou částkou přispěli také adoptivní rodiče kraslic či jednotlivci, kteří zakoupením mapky s rozmístěním vajíček, náramku nebo jen dobrovolným peněžním darem, pomohli splnit jeden sen,“ uvedla organizátorka projektu Stezky za obřími vejci, vedoucí Centra volného času Poškolák v Hluboké nad Vltavou, Valerie Chromá.

Energickou, veselou a dobrosrdečnou ženu se před 12ti lety rozhodl osud vyzkoušet. Šest týdnů lékaři bojovali o její život. Nezdolný optimismus Jitky Fikotové nakonec zvítězil, ale nebylo to vítězství zadarmo. Amputovaná levá noha a k tomu přidružené komplikace jí dodnes ztrpčují život. „Aby se paní Jitka dostala domů, musí překonat velké převýšení. Bez pomoci to bylo dosud prakticky nemožné. Proto jsme rádi, že jsme jí mohli k elektrickému vozíku pomoci,“ zdůvodnil angažovanost dárců mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Marek Sviták.

Aktivní zpěvačka jen velmi těžce zakrývala při děkovné řeči slzy dojetí. „Děkuji dárcům, děkuji organizátorům a všem, co za mě běželi. Nedokážete si představit, co to pro mě znamená, moci se opět sama venku pohybovat bez doprovodu,“ poděkovala dárcům za velkého potlesku paní Jitka. Příběh ženy, která alespoň částečně zvítězila v boji o vlastní život a neztratila optimismus, dojal i dodavatele elektrického skútru. „Jsme rádi, že jsme mohli podpořit dobrou věc. Rozhodli jsme se navíc přidat ještě nový mechanický invalidní vozík,“ reagoval pro paní Jitku zcela nečekaně zástupce společnosti Meyra.

Ke gratulacím se připojil také starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa, který připomněl i návštěvnický úspěch hlubocké Stezky za obřími kraslicemi. Tu zatím podle průběžných údajů navštívilo přibližně 8000 lidí a vedle nabídky dvou zámků, nebo zoologické zahrady a cyklostezek patří mezi další turistická lákadla.

Stezka za obřími kraslicemi zapsaná do České knihy rekordů, bude přístupná návštěvníkům do 15. května

Návštěvníci mají možnost projít se po unikátní Stezce za obřími kraslicemi, která letos vede od dvora Vondrov, kolem Loveckého zámečku Ohrada, přes centrum města Hluboká nad Vltavou a zámecký park, až na cyklostezku směřující do Purkarce. Zpět se výletníci mohou vydat po nově zbudované cyklostezce kolem sportovního přístavu a sportovních areálů s odbočkou do Zámostí.

Nápad vytvořit obří kraslice, 105 centimetrů vysoké a vážící bezmála 500 kilogramů pochází z hlavy výtvarníka a designera Matouše Holého, k jehož realizacím patří například návrhy filmových dekorací pro Letopisy Narnie, Jamese Bonda či design unikátních stavebních prvků v Dubai City. Na pomalování kraslic se podíleli dobrovolníci, děti z hlubocké základní školy i oslovení výtvarní umělci.