Fiktivní únik oleje do Vltavy prověřil dvě jednotky hasičů

Fiktivní únik oleje do Vltavy prověřil dvě jednotky hasičů

Do Vltavy fiktivně uniká 500 litrů oleje. Do deseti minut přijíždí na místo hasiči z jednotky v Týně nad Vltavou. Na pomoc si povolávají své kolegy z temelínské elektrárny. Během necelé hodiny ropné látky lokalizují a připravují jejich odstranění. Takový byl scénář společného cvičení jihočeských a hasičů ČEZ, které se vůbec poprvé odehrálo v těsné blízkosti vodní elektrárny Kořensko.

Nornou stěnu o délce 110 metrů umístili týnští hasiči necelých sto metrů od elektrárny Kořensko. Dalších sto metrů od nich pokládají druhou bariéru hasiči z temelínské elektrárny. „Řeka je v tomto místě široká a naše technika vystačí pouze na jednu nornou stěnu. Proto jsme povolali i temelínské kolegy, kteří vytvořili v podstatě pojistnou bariéru,“ říká velitel týnských hasičů nadpraporčík Jan Sokol.

Temelínští hasiči na místo přivážejí mechanickou nornou stěnu. „Sice nejde do takové hloubky, ale její instalace je zase o něco jednodušší a rychlejší než nafukovací. Vzájemně se pak velmi dobře doplňují,“ poznamenal Luboš Klobása, velitel zasahujícího temelínského družstva.

Cvičení trvalo dvě hodiny a podle zástupců obou jednotek splnilo účel. „Ropné skvrny z vody likvidujeme naostro několikrát ročně a to i ve vzájemné spolupráci. Tentokrát bylo smyslem vyzkoušet si zásah v blízkosti elektrárny Kořensko. Chtěli jsme si zmapovat terén a například příjezd k řece je z jedné strany velmi komplikovaný,“ zrekapituloval cvičení Jan Sokol.

Temelínská jednotka má 78 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají techniku na likvidaci požárů, technických nebo ekologických událostí a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky, technika pro zásah na vodě nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.