Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

V sobotu 15.10.2016 v 6:22 hodin připojili operátoři druhý temelínský blok k přenosové soustavě. Stalo se tak při 50procentním výkonu reaktoru. Naplno by blok měl pracovat začátkem následujícího týdne. Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva.

Temelín nevyráběl elektřinu od konce srpna, kdy byl odstaven plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva. Druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak ale byl z důvodu úprav na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru odstaven. „Spotřebitelů se to nějak nedotklo. Dodávky elektřiny byly zajištěny z jiných zdrojů. Proto jsou odstávky plánovány mimo zimní sezónu, kdy je spotřeba elektřiny nejvyšší,“ poznamenal Bohdan Zronek, ředitel JE Temelín Skupiny ČEZ.

Před dosažením plného výkonu zůstane reaktor několik hodin na 80procentním výkonu pro tzv. energetické testy, kterými se ověřuje například rozložení výkonu v reaktoru. „Zejména při náběhu z odstávky musíme veškeré zařízení velmi pečlivě sledovat a kontrolovat změny parametrů v rámci povolených mezí,“ doplnil Zronek. Například během odstávky se teplota vody v reaktoru pohybovala kolem 35 °C a tlak 1,4 MPa. Následné provozní parametry jsou přibližně desetkrát větší. Plného výkonu by temelínská dvojka měla dosáhnout na začátku následujícího týdne.

První blok je plánovaně odstaven z důvodu výměny paliva od konce srpna. Aktuálně běží sedmý týden odstávky. Z reaktoru je vyvezeno a zkontrolováno všech 163 palivových souborů. Do skladu v areálu elektrárny byly zavazeny čtyři kontejnery s použitým palivem. Vedle toho pokračují kontroly turbíny a bezpečnostních systémů. Výrobu by měl obnovit v polovině listopadu.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliard kilowatthodin elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.