Dříteňský zámek ožil předvánoční atmosférou

Dříteňský zámek ožil předvánoční atmosférou

Dětmi a dospělými zcela zaplněné prostory dříteňského zámku, to byl obrázek sobotního zahájení adventu u Jaderné elektrárny Temelín. Akce, která vyvrcholila rozsvícením vánočního stromku hudbou a táborákem, se zúčastnili návštěvníci z celého okolí.

Zámek v Dřítni na Českobudějovicku se začal lidmi plnit už okolo třinácté hodiny. „Je skvělé, že se tu potkávají nejen místní, ale i obyvatelé okolních obcí. To je vlastně i hlavním smyslem projektu Oranžový rok, z jehož prostředků elektrárna dlouhodobě podporuje sportovní, kulturní a společenský život ve svém okolí. Myslím si, že předvánoční setkání se sousedy, je příjemným způsobem, jak si lidé můžou být zase o krůček blíž,“ uvedl starosta Dřítně Josef Kudrle.

Organizační břímě dříteňského adventu na sebe vzala kulturní komise obce. „Zapojilo se hodně lidí. Ač se to nezdá, zabrala příprava hodně času a úsilí. Program je určen především dětem, podobně jako většina akcí, které v rámci programu Oranžového roku pořádáme,“ poznamenala Hana Papanová, jedna z organizátorek akce.

Vedle adventních trhů, které nabízely typické vánoční zboží, ručně vyrobené ozdoby z různých materiálů, koření, domácí cukroví a podobně, měly děti možnost shlédnout divadelní představení, pohádku O kůzlátkách, a v tvořivých dílnách si pak ozdobit perník či vánoční jablko, vyrobit ozdobný svícen nebo sněhuláka. „O tvořivé dílny je mezi dětmi velký zájem. Výjimečně oblíbenou činností je vše, co souvisí s perníčky, které tradičně velmi rychle mizí neznámo kde,“ zasmála se hlavní organizátorka.

Trh byl i vítanou příležitostí k nákupu drobných dárků. K mání zde byly nejen ruční výrobky místních žen, ale také třeba vltavotýnských Baráčníků a různých uměleckých dílen z okolí.

Po setmění se program přesunul na nádvoří zámku k ozdobenému stromku, který se pak při zpěvu vánočních koled slavnostně rozzářil. Pro všechny příchozí byl připraven táborák a hojné občerstvení. „Oranžový rok je jedním z nástrojů, jak udržet na vesnicích tradice a také nové tradice zavádět. Zvyšuje kvalitu kulturního života obyvatel  celého regionu,“ zdůraznil v této souvislosti starosta.