Dražíčtí zamkli volební místnost a šli pouštět draky

Dražíčtí zamkli volební místnost a šli pouštět draky

Neobvykle živo bylo v sobotu 8. října odpoledne u budovy Obecního úřadu v Dražíči na Českobudějovicku. Jednak se blížil čas uzavření zdejší volební místnosti a současně začínala podzimní drakiáda, kterou zde s podporou Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ uspořádaly pro děti z celého okolí místní dobrovolné hasičky.

Dospělým patřila volební místnost, dětem sousední sál oddělený jen dveřmi, hřiště a celá louka za hostincem. „Shoda termínu voleb a drakiády je opravdu čistě náhodná. Prostě to tak vyšlo. Navíc celá dnešní akce je určena nejen dětem, ale i dospělým,“ uvedla starostka Dražíče Alena Dědičová a poznamenal, že jde o jednu ze tří letošních aktivit obecních spolků v rámci projektu Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny.

Oranžový rok podporuje sportovní, kulturní a společenské aktivity v třináctikilometrové zóně okolo elektrárny, Obec Dražíč ale leží až za její hranicí. „Kus našeho spádového území je ovšem součástí této zóny a tak jsme letos poprvé o příspěvek požádali. Byli jsme úspěšní a výsledkem je, že jsme s podporou tohoto projektu mohli uspořádat hasičskou soutěž, nyní drakádu a za čtrnáct dní ještě setkání seniorů,“ doplnila Dědičová s tím, že pro malou obec je finanční podpora tohoto druhu nesmírně důležitá.

O sobotní program se postaraly dražíčské dobrovolné hasičky. Děti čekaly různé disciplíny, jak sportovní, tak výtvarné, po jejichž splnění získaly stužky, kterými následně ozdobily své draky. „Soutěže jsme rozdělili do třech sekcí, na sportovní, vědomostní a zručnostní, přičemž do organizace jsme samozřejmě zapojili také muže. Ti jsou u lana, vzduchovek, občerstvení a podobně. Zvlášť o službu u očerstvení měli veliký zájem,“ konstatovala velitelka týmu dražíčských hasiček Stanislava Kalinová.

Zatímco volební komise ještě sčítala hlasy, dospělí i dětští návštěvníci akce se již nerušeni bavili a nad loukou za hostincem se začali objevovat první draci. Počasí organizátorům také přálo. Přestože měli v záloze mokrou variantu drakiády, nakonec ji využít nemuseli. Drtivou většinu úkolů tak děti plnily pěkně na čerstvém vzduchu. Hudba vyhrávala a všude byla cítit příjemná pohoda.

Práci Sboru dobrovolných hasičů Dražíč také starostka náležitě pochválila. „Dobrovolní hasiči jsou naprosto klíčovou složkou obce nejen v případech různých krizových situací, ale také při výchově mládeže a organizování podobných a akcí. Jsou skutečně tahouny veškerého sportovního, kulturního a společenského života obce. Prostě bez nich by se u nás řada událostí ani nekonala,“ zdůraznila starostka obce s 220 obyvateli, která v roce 2011 získala titul Vesnice roku.