Dnes projížděli Temelínem, zítra je odstartuje bývalý šéf Ferrari

Dnes projížděli Temelínem, zítra je odstartuje bývalý šéf Ferrari

Elektřina, kterou Temelín vyrobí za minutu, by jednomu elektromobilu stačila na ujetí 240 tisíc kilometrů. Vozidel s alternativním pohonem se Temelínem ve čtvrtek 26.5.2016 prohnalo hned sedmnáct. Z Tábora se totiž třetina účastníků pátého ročníku New Energies Rallye přesouvala do Českého Krumlova, kde zítra závody oficiálně začnou.

„Zatím se nezávodí, dnes šlo v podstatě o zahřívací jízdu. Ale ani až se zítra začne, nebude to o rychlosti. O konečném pořadí bude rozhodovat přiblížení se stanovenému rychlostnímu průměru. Ten se bude pohybovat vždy do padesáti kilometrů za hodinu,“ představil způsob hodnocení soutěž Pavel Kacerovský, ředitel českokrumlovské rallye.

Ve startovním poli převažují čistokrevné elektromobily. Z 51 přihlášených vozidel je hned 28 poháněno elektřinou. Zbytek tvoří hybridy a vozidla s kombinovaným pohonem. Jedna z průjezdních kontrol dnešní zahřívací etapy vedoucí z Tábora do Českého Krumlova byla přímo v elektrárně Temelín. Zdejší elektřinu nakonec ani jeden z účastníků využít nemusel. Všichni baterie svých vozidel dobili před startem v Táboře a to jim bez potíží stačilo k překonání více než stokilometrové vzdálenosti do cíle v Českém Krumlově. Z rozvojem elektromobility si v Temelíně starosti nedělají. „Tisícovka elektromobilů, která je v současnosti v ČR registrována, ročně spotřebuje tolik elektřiny, co Temelín vyrobí přibližně za hodinu,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Letos poprvé budou v České republice posádky New Energies Rallye bojovat o body do mezinárodního kalendáře. Český Krumlov se tak dostal do atraktivní společnosti San Marina nebo Monte-Carla. Prestiž českokrumlovského závodu zvyšuje i osoba startéra, kterým bude prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jean Todt, mimo jiné i bývalý šéf Ferrari.

Trasa 5. New Energies Rallye Český Krumlov zavede posádky do atraktivních lokalit Jihočeského kraje. Po startu na českokrumlovském náměstí Svornosti se soutěžící podívají například do Holašovic, vesničky zařazené na seznam UNESCO, navštíví Hlubokou nad Vltavou, majitelé aut se CNG pohonem se zastaví na historickém náměstí v Prachaticích, elektromobily si zase dosyta užijí průjezd kolem lipenské vodní nádrže a všichni společně pak absolvují test na sjezdovkách ve Skiareálu Lipno.

 

Za první čtyři měsíce letošního roku se v ČR registrovalo 73 nových elektromobilů. Za loňský rok to bylo celkem 367. Celkem po českých silnicích jezdí tisícovka elektromobilů, která dohromady spotřebuje tolik elektřiny, co stejný počet českých domácností. V roce 2015 byly nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen, Nissan, BMW a Tesla model S. ČEZ elektromobilitu v ČR rozvíjí ve spolupráci s automobilky, obchodními centry nebo radnicemi po celé České republice.