ČEZ přivádí do Budějovic špičkový jazz

ČEZ přivádí do Budějovic špičkový jazz

Jazzovou hudbou rozmanitých stylů ožije v pátek 11. a v sobotu 12. srpna 2017 Piaristické náměstí v centru Českých Budějovic. Ve dvou odpoledních a večerních blocích zde v rámci sedmého ročníku Jihočeského jazzového festivalu, jehož generálním partnerem je již tradičně Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ, zazní funky, latin jazz, jazz ovlivněný world music, současný jazz a blues v podání špičkových domácích i zahraničních jazzmanů.

Ještě před pár lety bylo nemyslitelné slyšet v Budějovicích Erika Truffaze, Richarda Bonu, Eddie Palmieriho s 9 Grammy, Jazzanovu, Martina Medeskiho, Freda Wesleyho, Dhafera Youssefa, Avishaie Cohena a mnoho dalších jmen. Změnil to festival, který už sedmým rokem přiváží na jih Čech zajímavou muziku.

„Je nepochybné, že bez podpory Skupiny ČEZ a statutárního města České Budějovice by se takto skvěle obsazená hudební akce ve stávajícím rozsahu a kvalitě dala uskutečnit jen velmi obtížně,“ uvedl produkční Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2017 Jiří Grauer.

Oba večery letošního festivalu otevírají tradičně jihočeské hudební projekty, letos budějovičtí Extraditables se španělskou zpěvačkou Kayele. Další jihočeské zastoupení tvoří vltavotýnský saxofonový „guru“ Štěpán Markovič a kapela Gypsy Groove. Prostřední časy večerů obsadila kapela nejznámější české zpěvačky v oblasti latin music Yvonne Sanchez a velmi zajímavý, netradiční hudební projekt, který v posledním roce okouzlil poroty řady jazzových soutěží. Ľubomír Gaspar Cymbal Project  je kapela vynikajících slovenských jazzmanů v čele s cimbálem jako sólovým nástrojem. Základní motivy jejích skladeb vycházejí především z východoevropských tradic.

Největšímu zájmu veřejnosti se ale těší hlavní večerní koncerty, které za šest let existence akce ovládla řada vynikajících světových hudebníků a kapel. „Letošní ročník představí show americko - francouzské zpěvačky a performerky Niny Van Horn. Bluesmanka, která je pověstná svou živelnou energií, kterou je schopna přenést během okamžiku na diváky. Právě tato žena přiváží do Budějovic se svým kvintetem hudební poctu věnovanou legendární černošské zpěvačce, pianistce, ale i aktivistce v oblasti lidských práv, Nině Simone,“ poznamenal Grauer.

Sobotní večer pak završí jeden z předních amerických trumpetistů a držitel ceny Grammy, Nicholas Payton s programem Afro-Caribbean Mixtape. Kapela vystoupí ve složení Nicholas Payton (trubka, Hammond B3, Fender Rhodes), Nat Reeves  (kontrabas),  Joe Dyson (bicí).

„Letní open air část je určitě jedním z vrcholů jihočeského kulturního léta. Je to akce skutečně vysoké úrovně která v sobě spojuje kulturu i podporu cestovního ruchu, což jsou oblasti, které v regionech jaderných elektráren systémově podporujeme,“ konstatoval ředitel Divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2017 stojí na základech celoročního fungování českobudějovického jazz a blues klubu Highway 61, který se od svého otevření v červnu 2012 stal jednou z nejznámějších z českých hudebních scén.