Čerti strašili i u Temelína

Čerti strašili i u Temelína

Mikuláš, čerti, ohně, ale i třeba pohádky a trocha jaderné energetiky. Takové bylo závěrečné kolo Adventních prohlídek temelínské elektrárny. Za dva víkendy jihočeskou elektrárnu navštívilo téměř 550 lidí.

Řinčení řetězů, smích a dětské básničky byly na druhý adventní víkend slyšet u Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. To dalo dětem k Mikuláši i netradiční dárek. „Děti se do elektrárny dostanou pouze v rámci školní exkurze a navíc jim musí být aspoň 15 let. Druhý advent je jediný víkend v roce, kdy tato věková hranice padá. Samozřejmě bezpečnostní opatření musela být dodržena,“ poznamenal vedoucí temelínské komunikace Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

A dětem se u temelínského Infocentra líbilo. Hlavní roli hráli čerti s Mikulášem. „Bylo to moc pěkný a nejlepší byli ti čerti. Zlobila jsem jen trochu a čokoládového Mikuláše jsem od nich dostala. A pak se mi také líbili hasiči a příští rok zase ráda přijedu,“ svěřila se s bezprostředními pocity desetiletá Katka Lhotská ze Šindlových Dvorů.

Dovnitř do elektrárny se poprvé podíval i pětiletý Tomášek Krška z Českých Budějovic. „Nejvíc se mi líbil Mikuláš. Jel jsem taky autobusem, viděl jsem vysoké věže a zajíce,“ podělil se o dojmy Tomášek.

Z Vlachova Březí přijel k Temelínu Ondřej Pavlištík. „Jsem tu poprvé, nejvíce se mi líbila projížďka a výklad paní průvodkyně v autobuse. Určitě se vrátíme a nalákáme sem i naše příbuzné z Moravy.“

„Bylo to úžasné, celá prohlídka byla poučná a hrozně příjemná. Často jezdíme kolem elektrárny, ale takto na návštěvě jsme tu poprvé," říká Jan Molek ze Strakonic a sedmiletý syn Matyáš dodává: „Hodně se mi to líbilo a nejvíc hasiči. Můj strejda pracuje u hasičů, ale tolik hasičských aut venku před garážemi jsem ještě neviděl. Čertů jsem se nebál, Mikulášovi jsem řekl básničku a dostal odměnu."

Za dva adventní víkendy si Temelín prohlídlo téměř 550 lidí. S průběhem i ohlasy byli energetici velmi spokojeni. „Akce byla hlavně o tom, aby se lidi bavili. Podle ohlasů, které máme, se to povedlo. Evidentně jsme pro příští rok na sebe vytvořili závazek, nicméně velmi příjemný,“ zhodnotil netradiční prohlídky Petr Šuleř.

Od začátku roku navštívilo Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín přes 27 tisíc lidí. Zámeček Vysoký Hrádek, který poskytuje infocentru zázemí od roku 1997, již několik let patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek jižních Čech.