Bouřky provoz Temelína neovlivnily

Bouřky provoz Temelína neovlivnily

Velmi silné bouřky, které v závěru minulého týdne zasáhly region Vltavotýnska, provoz nedaleké jihočeské jaderné elektrárny nijak neovlivnily. Více než 40 milimetrů srážek a vichřice se projevily jen v parku u Infocentra a okolí, kde popadaly stromy a silnice a cyklostezky pokryly nánosy bahna a písku. Vše by už ale mělo být uklizené a park se znovu otevírá návštěvníkům.

První vlna velmi silných bouřek zasáhla Temelín ve čtvrtek večer, druhá v sobotu. Vichřice vyvracely stromy a přívalový déšť způsobil milionové škody v pět kilometrů vzdáleném Týně nad Vltavou. Operátoři jaderné elektrárny je ale zaznamenali jen na monitorech počítačů. „Máme k dispozici on-line spojení s meteorologickou stanicí v obci Temelín, takže jsme situaci sledovali, ale nic dalšího jsme podnikat nemuseli, nijak nás to neovlivnilo,“ zpětně zhodnotil výkyvy počasí ředitel Temelína Bohdan Zronek. 

V průběhu necelých tří hodin napršelo v areálu elektrárny 41,7 mm vody. Jedinými škodami byly ale v  Temelíně jen vyvrácené stromy a poškozená motýlí louka v parku u Infocentra. „Jeho provoz jsme nepřerušili, pouze jsme dočasně omezili vstup do některých částí parku, ale při sobotním dni otevřených dveří by už návštěvníci neměli vůbec nic poznat,“ říká vedoucí Útvaru komunikace elektrárny Petr Šuleř.

Přívalové srážky a mimořádně silný vítr patří mezi extrémní přírodní jevy, které odborníci na bezpečnost jaderných elektráren bedlivě sledují. „Zásadou je, že situaci nesmíme nikdy podcenit. V tomto případě je ale možné říct, že by Temelín měl bez problémů zvládnout i více než dvojnásobně velký denní srážkový úhrn. Navíc jsme v minulých letech preventivně ještě dál posílili na obou jaderných elektrárnách opatření proti bleskovým záplavám,“ dodal k výkyvům počasí Bohdan Zronek.

V případě Temelína šlo například o zvýšení odolnosti podzemních naftových nádrží u dieselgenerátorů, které patřilo mezi první dokončená opatření souvisejících s evropskými zátěžovými testy.