Bechyňské doteky

Bechyňské doteky

Od 13. 8. do 21. 8. 2016 probíhal v Bechyni festival, který se snaží o navrácení poutní mariánské tradice, která byla v Bechyni do první poloviny dvacátého století velmi živá.

Letošní ročník zahájil v klášterní zahradě ochotnický Divadelní spolek Radětice, který uvedl hru „Naši furianti“. Sobota patřila více hudbě, ale i divadelní divák si přišel na své hrou DS Lužnice „Ani za milion“. Výborně zahrála kapela Krausberry, budějovický Kabaret Kabar, Jen Tak Trio a Bonsai č. 3 a nakonec místní kapela Red Mouse. Posluchače klasické hudby potěšil Mozart v klášterním kostele v podáni mezinárodní hudební školy La Pellegrina pod vedením Dirkjana Horingy.

Pro nejmenší návštěvníky byl v parku připraven bohatý program Rodičovským centrem Hrošík a Nadací ČEZ. Obdivovatelé vláčků mohli navštívit výstavu modelů v městském muzeu. Milovnici výtvarného umění zase výstavu Jaroslava Kolihy.

„Ale nejen kulturou je člověk živ, sobota se tak nesla i ve znamení nakupování. Pod náporem řemeslných výrobků se prohýbaly stánky na bechyňském náměstí. Koho více zajímaly starožitnosti či retro a nebo byl jen zvědavý, se mohl zúčastnit blešího trhu v městském muzeu,“ popsal rušnou bechyňskou sobotu Štěpán Ondřich, ředitel Kulturního střediska města Bechyně.

Druhá část Bechyňských doteků se odehrála o týden později a nabídla duchovní program. V sobotu proběhla přednáška PhDr. Zdeňky Prokopové z českobudějovického Národního památkového ústavu o barokním kultu Panny Marie Bechyňské ve světle knihy zázraků. V neděli v deset hodin bylo možné navštívit slavnostní poutní bohoslužbu k Nanebevzetí Panny Marie v klášterním kostele.

„Na závěr snad mohu říci, že každý si v bohatém programu něco našel a doufám, že i odnesl pěkný zážitek,“ shrnul letošní Doteky Ondřich.