Aplikace EPP – v jižních Čechách s ní sportuje a pomáhá přes 8 tisíc lidí

Aplikace EPP – v jižních Čechách s ní sportuje a pomáhá přes 8 tisíc lidí

Aplikace EPP – Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ slaví rok. Přes 1,3 miliónu korun zařídili lidé svým pohybem pro 16 jihočeských projektů. Téměř osm tisíc Jihočechů sbíralo body prostřednictvím aplikace EPP – Pomáhej pohybem a ty pak Nadace ČEZ proměnila na finanční částku. Například 109 tisíc získalo 1. Centrum zdravotně postižených jižních Čech. Celkem Jihočeši s netradiční aplikací nasportovali přes 170 tisíc kilometrů. V celé republice to bylo 3 388 377 kilometrů a Nadace ČEZ poskytla přes 15 milionů korun na 209 prospěšných projektů.

Běháním, cyklistikou, chozením, ale také tancováním, bruslením nebo lyžováním. Těmito sporty mohu zájemci od loňského května nejen udělat něco pro své zdraví a shodit přebytečná kila, ale také pomáhat potřebným. Mobilní aplikaci Skupiny ČEZ si během dvanácti měsíců oblíbilo 157 tisíc lidí.

„Náš původní cíl byl 50 tisíc stažení aplikace do konce loňského roku, ten jsme překročili víc než dvojnásobně a podobným tempem jedeme i dál,“ říká ředitel útvaru komunikace a marketing Skupiny ČEZ Filip Sirotek. „Přemýšleli jsme, jak veřejnost přímo zapojit do rozhodování o projektech, které Nadace ČEZ podporuje, a tohle se ukázalo jako ideální volba.“

Částku 109 991 obdrželo od Nadace ČEZ díky aplikaci EPP 1. Centrum zdravotně postižených jižních Čech. Peníze využilo na pořízení schodolezu pro tělesně postižené osoby. „Postižení veslaři měli přístup k molu velmi komplikovaný. Na dřevěných schodech se museli posouvat po své těle, což bylo nepohodlné, ale především velmi nebezpečné. Se schodolezem je přístup k vodě úplně o něčem jiném,“ uvedl Jiří Smékal, ředitel centra.

 

Nově pro Windows Phone

Podpora vybraného projektu prostřednictvím aplikace je jednoduchá. Stačí si ji zdarma stáhnout do chytrého mobilního telefonu a pak s každým krokem chůze, uběhnutým metrem nebo odtančenou minutou uživatel sbírá body, které poté pošle některému z nabízených projektů. Pokud uživatelé svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří. Aplikace dosud fungovala na operačních systémech Apple IOS a Android. U příležitosti jejích prvních narozenin ji pak Nadace ČEZ spouští i pro Windows Phone.

Aplikace EPP už pomohla rozdělit přes 15 miliónů korun

Podobných projektů, které podávají pomocnou ruku nejen hendikepovaným, ale také seniorům nebo znevýhodněným dětem z dětských domovů, podpořili uživatelé prostřednictvím aplikace v Česku celkem 209, a Nadace ČEZ díky nim rozdala 15 400 111 korun. Nejvíc sbírají uživatelé body běžnou chůzí, následuje běh a poté cyklistika. Všechny podpořené projekty je možné najít na speciální microsite www.pomahejpohybem.cz.

„Myslím si, že se nám díky takzvané EPPce podařily dvě věci zároveň. Jednak finančně přispět potřebným a také trochu pomoct rozhýbat českou společnost. I někteří lidé, co třeba normálně neběhají, s tím kvůli naší aplikaci začali. Třeba už o pravidelném sportování dlouho přemýšleli a tohle byla další motivace se do toho pustit,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Od jejího spuštění v květnu loňského roku tak lidé používající aplikaci EPP věnovali sportu 1 012 695hodin svého času, nasportovali 3 388 377 kilometrů a spálili 531 068 879 kilo kalorií, což se přepočteno rovná téměř 76 000 kg tělesného tuku. Jeden projekt pak v průměru ušetřil 2 541 000 kilo kalorií, a lidé kvůli němu „zhubli“ 363 kilo.

S „EPPkou“ trénuje i Jágr a Plíšková

Aplikaci používají a prostřednictvím online videí podpořili i slavní sportovci. Například hokejisté Jaromír Jágr, snowboardistka Eva Samková, atlet Pavel Maslák, skifařka Miroslava Knapková, basketbalista Jiří Welsch, kajakář Vavřinec Hradílek, judista Lukáš Krpálek a tenistka Karolína Plíšková.

Aplikaci EPP – Pomáhej pohybem  přihlásila Nadace ČEZ do soutěže Mobilní aplikace roku. Veřejnost může na odkaze http://www.aplikaceroku.cz/2016/ hlasovat do 22. května.