9. Sraz sokolníků v Chrášťanech

9. Sraz sokolníků v Chrášťanech

V rámci projektu Oranžový rok se v Chrášťanech uskutečnil 23.9.2017 již devátý ročník setkání sokolníků.

„Tato akce se po dobu své existence stala již tradiční a velice oblíbenou. Je to přehlídka dravých ptáků, jejich krásy a loveckého umění,“ říká Josef Vomáčka, starosta obce.

Druhové složení ptáků bývá pestré – orel, sokol, káně, raroh, jestřáb, poštolka, dokonce i puštík nebo výr. Chovatelé na pozvání chrášťanského mysliveckého spolku přijíždějí ze sokolnických skupin z celé republiky. Na fotbalovém hřišti probíhá slavnostní nástup zúčastněných lovců a jejich opeřených dravých kamarádů, zahájení celého dne, odborná přednáška o dravcích a jejich způsobech lovu a také praktické ukázky jejich umění – návštěvníci z řad veřejnosti mohou vidět například různé varianty krmení nebo přelet za návnadou na dlouhou vzdálenost.

Poté následuje odchod do honitby, kterou pro tento den a účel propůjčuje myslivecký spolek. Přímo v terénu je pak možné zažít druh lovu, který je podstatou sokolnictví. Letos se orlům povedlo ulovit několik kusů srnčí i drobné zvěře. Po ukončení loveckého dne následoval slavnostní výřad a celý den byl zakončen společenským večerem s hudbou a zvěřinovou tombolou. Tato povedená událost patří mezi akce pořádané činnými spolky v obci, za podpory vedení obce, která tyto akce financuje prostřednictvím podpory od Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ. „Proto společnosti ČEZ od všech účastníků všech akcí patří velký dík. Tato forma spolupráce je v obcích kolem ETE dlouholetá, úspěšná a oblíbená, a i my v Chrášťanech věříme, že v následujících letech bude pokračovat,“ dodává starosta Vomáčka.