5. zlivský štafetový maratón a 3. dětský půlmaratón

5. zlivský štafetový maratón a 3. dětský půlmaratón

8. květen 2016 byl nejen státním svátkem připomínajícím osvobození od nacismu a Dnem matek, ale i svátkem sportu ve Zlivi. Již popáté jsme se v rámci Oranžového roku ve Zlivi díky Nadaci ČEZ sešli, abychom společně zdolali trať 42 195 m.

Registrace do dětského půlmaratónu začala v půl desáté. Někteří si zamluvili svá oblíbená čísla dopředu a další byli na místě hodinu před startem. Na účastníky dětského běhu čekala při registraci novinka - vyplnění osobního dotazníku, do kterého každý napsal pár údajů o sobě.

Před odstartováním přivítal všechny přítomné pan starosta Ing. Jiří Štabrňák, který
se pak následně s prvním běžcem odebral na startovní čáru. Výstřelem z pistole v 10:00 pan starosta vyslal na trať běžce číslo jedna -  Filipa Peška (2013). Začalo se s odpočítáváním dalších 52 okruhů. Děti si mezi sebou předávaly štafetový kolík. Ty nejmladší běžely v doprovodu rodičů, tzv. trasérů. Nově byl každý účastník, který na trať vyběhl, představen přihlížejícím. Diváci se tak dozvěděli něco více o samotných běžcích. Musím konstatovat, že většina dětí má ráda Českou republiku, s oblibou poslouchají rockové kapely, kluci preferují modrou barvu, holky růžovou a nejoblíbenějším dětským jídlem je pizza. Cílovou pásku protnuly děti společně. Letos se běžel dětský půlmaratón 1 h 49 min a 50 s. Po společném doběhu následovalo společné focení.

Přestávku vyplnil doprovodný program, který zajistili zlivští dobrovolní hasiči. Představili zásahové vozidlo a nechali děti stříkat z vodního děla a hadic.

To už jsme se pomalu začali připravovat na účastníky hlavního maratónu. Potřebovali jsme celkem 106 běžců, protože jsme měli před sebou 105 čtyřsetmetrových okruhů a jeden 195m úsek. Ve 13:00 jsme maratón odstartovali. Tou dobou bylo rozdáno asi jen 40 čísel. Ale zase se podařilo i s podporou těch mladších rozebrat všech 106 startovních čísel. Cílovou pásku běžci protrhli v čase 3 h 22 min 35 s. Oproti minulému roku se běželo o 25 min pomaleji. I letos se na trať postavili lidé, kteří to vůbec neplánovali a kteří původně přišli podpořit účastníky potleskem. Nadšením ostatních se však nechali strhnout. Při hlavním maratónu byli jednotliví běžci rovněž představováni přihlížejícím.  Dospělí, na rozdíl od dětí, navíc do dotazníků doplňovali svá životní kréda. Nejstarší účastnicí byla, stejně jako v minulých ročnících, paní Pavla Tupá.

Počasí jsme měli jak na objednávku, celý den svítilo sluníčko a vál příjemný větřík. Panovala pohodová nedělní, skoro rodinná atmosféra. Každý, kdo doběhl svůj úsek, obdržel poukázky na doplnění energie a tekutin. Účastníci se dobře bavili ještě několik hodin po ukončení akce.

Děkuji všem za aktivní účast, realizačnímu týmu za hladký průběh a SDH Zliv za doprovodný program.

Mgr. Brigita Jindrlová, SK Zliv, hlavní organizátor