24. Bechyňský festival dechových hudeb

24. Bechyňský festival dechových hudeb

Již 24. ročník setkání při muzice připravilo Kulturní středisko města Bechyně na stadionu v neděli dne 7.8.2016. Po několika letech, kdy jej provázelo chladné a deštivé počasí, bylo tentokrát celý den slunečno a jistě i to přispělo k tomu, že přišlo na 800 lidí. Festival společně zahájili starosta města ing. Pavel Houdek, v krásných blaťáckých krojích ředitel Kulturního střediska Štěpán Ondřich s manželkou a moderátorka Helena Hýnová.

Jako první vystoupili hosté ze zahraničí – mládežnický orchestr Jugendorchester z Bavorského města Halfingu – 34. členný soubor chlapců a dívek ve věku od 14 do 26 let, který byl v jižních Čechách na týdenním turné. Pak nastoupily tradičně jihočeské kapely a jako první z nich Babouci s kapelníkem Petrem Shýbalem, kteří zahráli písničky ze svého nového alba. Libkovanka s kapelníkem Zdeňkem Benešem byla další v pořadí a představila se jako vždy svojí originalitou, neboť hraje mj. skladby Karla Polaty tak, jak je hrála jeho Starošumavská dechová muzika. S Libkovankou zpívali Hana Svitáková, Veronika Rinešová, David Svatoň a Jakub Jírů. Další kapelou byla Valdaufinka Ády Školky s kapelnicí Helenou Hýnovou, která se drží tradice a hraje písničky, které jsou každému známé, a proto si je všichni mohou společně zanotovat. Jožka Šmukař a jeho muzikanti nehráli na žádné dechové nástroje, avšak byl tu cimbál, basa a housle a ač se nejednalo o dechovou kapelu, přispěli lidovými písničkami ke skvělé atmosféře festivalu. Poslední kapelou, která na bechyňském festivalu nesmí chybět, byla „domácí“ Keramička s novým kapelníkem Petrem Kolářem. Svoje vystoupení pak završili společně s ostatními ve skladbách Bechyňská setkání, Moje česká vlast a Zůstaň tu s námi, které oddirigoval Vladislav Suda.

„Velké poděkovaní patří sponzorům akce: Nadaci ČEZ, Jihočeskému kraji, Městu Bechyně, Českému rozhlasu České Budějovice, Radiu Dechovka,  Josefu Richtrovi, zahradnictví U Benešů, Drda zámečnictví, Hubáček autoservis, FC Bechyně, v neposlední řadě zaměstnancům KSMB a dechovkovému výboru: Standovi Fukovi, Jiřímu Uchytilovi, Jardovi Drdovi.

Na závěr mi dovolte přání, ať česká písnička stále žije, aspoň tak jak na našem festivalu v Bechyni,“ řekl na závěr Štěpán Ondřich a pozval zúčastněné 6.8.2017 na jubilejní 25.ročník.